Eutrapelia 2010/2011 Inauguracja

inauguracja XIV edycji FKCh EUTRAPELIA We wtorek 9 listopada 2010 r. miała miejsce Inauguracja XIV edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj”. Spotkanie licznie przybyłej młodzieży z trzech województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpa-ckiego, w sumie z 45 szkół ponadgimnazjalnych z Pocztami Sztandarowymi rozpoczęło się od uroczystej Mszy Świętej, sprawowanej pod przewodnictwem J. E. Ks. Bp. Krzysztofa Nitkiewicza - głównego Patrona Festiwalu w kościele p.w. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli.
W koncelebrze uczestniczyło kilkudziesięciu Kapłanów z całej Diecezji Sandomierskiej. Oprawa liturgiczna została przygotowana przez młodzież z różnych szkół i miejscowości. W Eucharystii zaśpiewał chór z Zespołu Szkół Nr 2 z Tarnobrzega, kierowany przez Pana Wiesława Woźniaka.

W Homilii Pasterz Diecezji zwrócił się do młodzieży podkreślając potrzebę i wartość ewangelizacji. Zaakcentował, że udział w Festiwalu powinien płynąć z potrzeby serca i wyraził swoją radość z obecności i zaangażowania młodzieży i ich opiekunów. Poprosił, aby młodzi stawali się atrakcyjni, jak Jezus Chrystus, który był równocześnie wymagający.
Po zainaugurowaniu Festiwalu przy Stole Eucharystycznym wszyscy przemieścili się do Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli na część artystyczną, którą rozpoczęła inscenizacja „Biało - Czerwona” w wykonaniu grupy reprezentacyjnej Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Następnie młodzież z Collegium Gostomianum z Sandomierza przedstawiła spektakl teatralny zatytułowany „Zawsze z nami”, ukazując historię Polski na przykładzie biografii Jana Pawła II.

Polonez „Jeszcze Polska nie zginęła” zatańczony przez dwadzieścia dwie pary Zespołu wprowadził uczestników Festiwalu w urodę i rangę kultury polskiej, w jej przekaz, i podkreślił wartość dziedzictwa kulturowego. Finałowa polka „Bęc, bęc, sypią się dzieci” poderwała młodą widownię do entuzjastycznego aplauzu, który wzmógł się jeszcze w momencie występu najmłodszych uczestników Zespołu, w tańcu „Misie dwa”. Całość zwieńczyła piosenka „Niech żyje Polska!”, podczas której pojawiły się w ręku uczestników barwy narodowe w postaci chorągiewek, przygotowanych przez rodziców i młodzież Zespołu i wręczane przez dzieci.
Po tych duchowych i artystycznych doznaniach nastąpiła Agapa, podczas której zaprezentowane zostały dwie wystawy: fotograficzna „Pamięć i Wiara - Kościoły na Kresach dawnej Rzeczypospolitej” autorstwa Stanisława Szarzyńskiego oraz „Kapłan” o Ks. J. Popiełuszce autorstwa Tadeusza Karolaka. Wystawom towarzyszył śpiew i muzyka w wykonaniu Sióstr Maryi Oblubienicy na Pustyni, z towarzyszeniem młodzieży festiwalowej. Jednocześnie wszyscy raczyli się pysznym poczęstunkiem, prowadzili rozmowy i udzielali wywiadów do Telewizji Rzeszów i Telewizji Stella ze Stalowej Woli.



logo opokaWszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Katolicki Dom Kultury Arka