Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Stalowej Woli 24 lutego 2012 r. po raz kolejny wzięło czynny udział w naszym Festiwalu, prezentując w wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej spektakl teatralny pt. „Dom, w którym zawsze jest światło”, przygotowanym pod kierunkiem Agnieszki Umińskiej i ks. Jacka Zielińskiego. Ukazał on historię chłopca i dziewczyny, którzy mieli różne sytuacje rodzinne. On, sierota po stracie rodziców i brata, szukający domu i swego miejsca na ziemi. Szanuje pamięć zmarłych, odwiedzając grób i zapalając znicze. Ona, też samotna w otoczeniu rodziców, którzy nie zwracają uwagi na jej obecność w domu, w którym panuje chłód, gdyż rodzice zajęci są karierą i sprawami materialnymi. Dla nich rodzina i dom znaczą wartości materialne. Kiedy córka wyprowadza się z domu, rodzice z rozpaczy sięgają po różaniec i wspólnie jednoczą się w modlitwie. Oboje spotykają się, znajdując własne szczęście z nadzieją patrząc w przyszłość na budowę własnego domu, pełnego miłości i obecności Boga i Jego Matki. Okno rozświetlone jasnym blaskiem światła symbolizuje przyjazny dom, w którym otwierają się serca i drzwi na przyjęcie wszystkich będących w potrzebie.
Gratulacje dla młodzieży, podziękowania dla Anety, Kingi, Pauliny i Bartka za piękną oprawę wokalno - muzyczną i słowa uznania dla dyrekcji szkoły w osobach ks. Tomasza Orła i ks. Michała Szawana skierowali członkowie Kapituły.
24 lutego na Eutrapeliowej drodze zagościło Publiczne Gimnazjum im. Orląt w Rudniku n/Sanem, które zadebiutowało programem poetycko - refleksyjno - wokalnym pt. „Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego Narodu”. Uroczystość zgromadziła na sali gimnastycznej delegacje z wszystkich klas. Wprowadzono Sztandar Szkoły i wszyscy odśpiewali Hymn Państwowy. Następnie młodzież przygotowana przez Joannę Maczugę zaprezentowała kilka utworów z klasyki polskiej, nawiązującej do istoty rodziny, jej roli w życiu Narodu Polskiego, jej wartości dla każdego człowieka. W rodzinie człowiek jest otoczony miłością matki, ciepłym i silnym ramieniem ojca, który przebacza nawet synowi marnotrawnemu i przywraca nadzieję. Poezja m.in. M. Konopnickiej, C. K. Norwida, K. Wojtyły, T. Różewicza i J. Słowackiego przemawiała do nas miłą atmosferą domu rodzinnego, pięknem i bogactwem ojczystej przyrody i zmierzała do refleksji nad Ojczyzną, która od wieków zbolała, cierpiąca, aż po dziś dzień przygarnia do siebie jak matka wszystkie dzieci poszukujące, tęskniące za krajem ojczystym i marzące, aby w końcu ukochana Ojczyzna była wolna i szczęśliwa. Na szczególną uwagę zasługuje bogata w cenne detale scenografia przygotowana pod opieką Waldemara Skiby dopełniająca całość prezentacji oraz muzyka F. Chopina tworząca nastrój zadumy, powagi i zamyślenia.
Kapituła podziękowała Dyrekcji w osobie Mirosławy Bieńkowskiej za życzliwą atmosferę, która panuje w szkole, a uczniów za godne postawy młodych Polaków wychowanych w polskiej i chrześcijańskiej kulturze. Wieńczącym akcentem była pieśń w wykonaniu ks. Pawła, współtwórcy programu mówiąca o rodzinie i domu we własnej Ojczyźnie.
Gimnazjum w Rudniku zamknęło etap programów prezentowanych w szkołach w XV edycji FKCh „Eutrapelia”. Jednocześnie, otworzyło perspektywę udziału szkół gimnazjalnych w Eutrapelii, gdyż poziom spotkania w tej szkole wyznaczył godne prezentowanie wysokich wartości przez młodzież gimnazjalną. Tym akordem zwieńczone zostały wszystkie przepiękne spotkania, które przebiegały od grudnia do końca lutego. W najbliższą środę 29. lutego wielki Finał odbędzie się w Stalowej Woli. Do udziału zgłosili się uczestnicy z ponad czterdziestu szkół.
Podczas prezentacji festiwalowych nie zabrakło Zespołu Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli. W dniu 23 lutego 2012 r. spektakl teatralny pt. „Chodź człowieku, coś Ci powiem” w reżyserii Renaty Pachacz, która od wielu edycji podejmuje trud pracy z młodzieżą na rzecz krzewienia wartości chrześcijańskich poprzez Festiwal „Eutrapelia” zgromadził na auli szkolnej liczną grupę uczniów. Część scenografii przedstawiała cechy ludzi, żyjących w chaosie dzisiejszego świata, m.in. kłamstwo, zazdrość, egoizm, chciwość, zdrada i nienawiść. Druga część przypomniała nam, że istnieje inna rzeczywistość, prowadząca drogą prawdy, wiary w Boga, który z wielkiej, niepojętej przez człowieka miłości oddał życie na krzyżu. Młodzi ludzie poszukujący swego miejsca na ziemi, stawiają pytania: kim jesteśmy, dokąd biegniemy, żyjąc w świecie przesiąkniętym nienawiścią i ludzka krzywdą, czy słyszymy swoje sumienia i czy jesteśmy szczęśliwi? Odpowiedź znajdujemy w Słowie Boga i Jego nauce głoszonej przez kapłanów, którzy przypominają nam, że świat bez Boga, bez miłości, bez czułości nie ma racji bytu. Chrystus daje światło, które rozprasza ciemności grzechu. „Kiedy upadniesz człowieku, gdy pogubisz się, musisz znaleźć siłę i wykrzesać z siebie iskierkę wiary w Chrystusa, który w osobie bliźniego podaje ci pomocną dłoń i kieruje na właściwą drogę” - popłynęło przesłanie ze sceny. Uzupełnieniem wzruszających treści była prezentacja multimedialna i piękny śpiew Weroniki, Oli i Damiana z akompaniamentem organów i gitary. Kapituła pogratulowała młodzieży dojrzałych postaw, a dyrekcji szkoły na ręce obecnej wicedyrektor Lucyny Dul złożyła podziękowania za opiekę sprawowaną nad Festiwalem w tej szkole.
22 lutego 2012 r. Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku zaprezentowało swój program poetycki pt. „Iż Polacy nie gęsi a swój język mają” wobec zaproszonej Kapituły i młodzieży z kilku klas zgromadzonych na auli. Uczniowie według scenariusza Alicji Świder - nauczyciela języka polskiego najpierw pokazali nam, jakim językiem współczesna młodzież porozumiewa się między sobą. Kiedy rozmowa toczy się w środowisku koleżeńskim, to język ojczysty jest bardzo spłycony, zubożony i pokaleczony. Trudno czasami zrozumieć, co ten czy ów młody człowiek chce do nas powiedzieć lub co chce wyrazić. Język ojczysty to pierwszy język, którego uczy się człowiek w rodzinie i najbliższym otoczeniu. Jeżeli umiemy się nim odpowiednio posługiwać, możemy zdobyć lepsze wykształcenie, a przez to osiągnąć odpowiednią edukację, która wspiera człowieka w przeciwdziałaniu dyskryminacji. Młodzież przybliżając nam historię języka ojczystego podkreśliła, jak ważny jest on w życiu każdego Polaka, ponieważ jest narzędziem porozumiewania się. To silny instrument ochrony dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Wszelka promocja i upowszechnianie języka ojczystego służy budowaniu bogactwa różnorodności kulturowej i językowej świata. Usłyszeliśmy przesłanie, że poszanowanie języka polskiego jest narzędziem walki z wykluczeniami społecznymi, ale przede wszystkim to bezcenna wartość Naszego Narodu i niezaprzeczalne świadectwo jego istnienia. Dziękujemy Dyrektor Grażynie Habiger - Pipskiej oraz pedagogowi Wacławowi Kędziorowi za tworzenie klimatu sprzyjającemu rozwojowi kultury chrześcijańskiej w środowisku szkolnym.
20 lutego w gościnnych progach Zespołu Szkół Nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Nowej Dębie Kapitułę w składzie: Ewa Sęk, Alicja Szewczyk, Ks. Marek Kozłowski oraz Patrycja, Natalia i Magdalena z KUL powitała dyrektor Janina Lubera, wyrażając zadowolenie, że reprezentacja uczniów tradycyjnie chętnie podjęła się przygotowania programu w tym młodzieżowym Festiwalu. Montaż słowno - muzyczny, wpisujący się mocno w motto przewodnie XV edycji „W jedności z Bogiem budujemy Rodzinę i Ojczyznę”, został przygotowany przez Annę Babulę i Danutę Boryńską - Dzięgiel. Poezja m.in. L. Staffa, J. Słowackiego oraz nauka Jana Pawła II wprowadzały słuchacza najpierw w przestrzeń ciszy, w której można usłyszeć głos Boga. Szum strumienia i bijące źródło symbolizowało łaski i moc Bożą spływającą na tych, którzy podejmą trud pokonywania codziennych zadań. Rodzina, budowana na mocnym fundamencie wiary w Boga, dbająca o więzi, jedność członków buduje w młodym pokoleniu nierozerwalną więź duchową, której nie zmogą wichry i burze obecnego świata. Naród Polski powinien być zbudowany z „Rodzin silnych Bogiem”, pielęgnujących wartości społeczne, chrześcijańskie i patriotyczne, strzegących dziedzictwa narodowego i przekazujący je, jako drogocenny klejnot kolejnym pokoleniom Synów tej Ziemi. Wzruszające słowa ozdabiały i uzupełniały piękne pieśni w wykonaniu Natalii, Anety i Marii z akompaniamentem gitary. Spotkanie zwieńczył swoim słowem i błogosławieństwem Ks. Proboszcz Mieczysław Wolanin - od początku promujący Festiwal „EUTRAPELIA” w nowodębskim środowisku.
Drugą szkołą w tym dniu był Zespół Szkół im. Ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu, który zaprosił na oratorium zatytułowane: „Modlitwa poetów polskich”, w reżyserii Ewy Kawalec przy współpracy Ks. Michała Oszczudłowskiego. Scenografia z wieloma religijnymi symbolami i towarzysząca jej prezentacja multimedialna, komponująca się z delikatnymi słowami poezji i poruszającymi struny duszy pieśniami w wykonaniu Amalii i Arkadiusza, stwarzała nastrój spokoju zatrzymania się i modlitewnego wyciszenia. W takim klimacie wybrzmiała poezja m in. Ks. Jana Twardowskiego, Wierzyńskiego czy Tuwima, która była modlitewną rozmową z Bogiem. Poprowadziła ona słuchaczy przez głębię wnętrza człowieka i zadumę nad tym, co powinno być dla niego najważniejsze. Taniec dziewcząt wyrażał skromność i pokorę w modlitwie oraz wychodzenie i kierowanie się ku Światłu - Jezusowi Chrystusowi, który przez krzyż poprowadził nas do zbawienia. Na szczególną uwagę zasługują uczniowie oglądający prezentację, którzy na ten uroczysty moment przeżywania Festiwalu w swojej szkole, ubrali elegancki strój, oddając szacunek dla artystów i przybyłych gości z Kapituły, przedstawicieli kuratora podkarpackiego w osobach Elżbiety Konieczko i Barbary Chobary oraz Marii Pietrow - wieloletniej twórczyni eutrapeliowych programów w tej szkole.
Ostatnia prezentacja odbyła się w Zespole Szkół w Tarnobrzegu - Miechocinie, gdzie pod opieką Kazimierza Wiszniowskiego i Komendanta OHP Jerzego Buczka - Marcelina, Sylwester, Joanna, Natalia, Paulina i Daria z Zespołu „GONG”, zaprezentowali kilka myśli i sentencji z nauki błogosławionego Jana Pawła II, podkreślającego wartość polskiej Rodziny, opartej na miłości, wierze w Boga i jedności pokoleń oraz jej przynależność do Ojczyzny. Nauka Papieża przybliżyła historię naszej Ziemi Ojczystej, cierpiącej przez wieki, stawiającej czoło niszczycielskim prądom i jak Matka tuląca do serca swoje dzieci. Autorskie wiersze Kazimierza Wiszniowskiego na tle muzyki Chopina o Mamie, Tacie oraz Babci i Dziadku, którzy odgrywają niezmiernie ważną rolę w życiu Rodziny, jak ogniwa łączyły myśli o domu i naszej Ziemi, rodzinie i Narodzie. Prezentacja multimedialna przygotowana przez Jerzego Buczka stanowiła tło dla programu pt. „Człowiek, Rodzina, Ojczyzna”.
Kolejną szkołą prezentującą się w czasie Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” był Zespół Szkół - Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku. 16 lutego 2012 r. przeżyliśmy montaż słowno - muzyczny, pt. „A nadzieja znów wstąpi w nas”, przygotowany przez Ewę Pęk i ks. Mariusza Krasulę. Dyrektor Dariusz Wolan witając Kapitułę wyraził radość z uczestnictwa szkoły w Festiwalu i zwrócił uwagę, że uczniowie chętnie podejmują wyzwania, promujące kulturę polską.
Młodzież na tle estetycznej i bogatej scenografii przybliżyła znaczenie Świąt Bożego Narodzenia, jej wpływ na rodzinę i podtrzymywanie tradycji polskich. Usłyszeliśmy, że ten wyjątkowy czas niesie w sobie szczególną atmosferę ciepła, lekcji miłości Boga i bliźniego, a także moc wzruszeń zbliżających ludzi ku sobie. Ten czas skłania każdego człowieka do zatrzymania się nad cudem stworzenia, pochylenia się nad sobą nawzajem i podania sobie bratniej dłoni. W prezentacji zostały wyszczególnione symbole tego czasu: Pierwsza Gwiazdka, Wolne Miejsce przy stole, wspólny śpiew kolęd, a w szczególności łamanie się Opłatkiem. W swoim słowie uczniowie podkreślili nastrój błogosławionych świąt i tęsknotę za tym, by one trwały w sercach ludzi przez cały rok. Prezentacja była ubogacona pięknym śpiewem dziewcząt.
Kapituła podziękowała za miłe i serdeczne przyjęcie, podkreślając życzliwość i zaangażowanie młodzieży i ich opiekunów w pracę na rzecz budowanie dobra Ojczyzny.
W dniu 15 lutego 2012 r. kolejną festiwalową kartę zapisał Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie. Prezentacja odbyła się w Domu Kultury wypełnionym młodzieżą wraz z wychowawcami i duszpasterzami. Kapitułę powitała wicedyrektor Bożena Pawłowska - Płaza i zaprosiła na oratorium pt. „Modlitwy poetów polskich”. Młodzież przytoczyła utwory poetyckie z poszczególnych epok literackich, ukazujących sens przeżyć Polaków na przestrzeni dziejów. Program rozpoczął się przybliżeniem postaci św. Franciszka z Asyżu, który łączył modlitwę z czynieniem dobra i stanowił odniesienie dla naszych poetów, m.in. J. Słowackiego, J. Tuwima, J. Kochanowskiego i ks. J. Twardowskiego. Poezja, która wybrzmiała w przedstawieniu była dziękczynieniem za błogosławieństwo, prośbą o miłosierdzie i przebaczenie, błaganiem o wybawienie z niewoli, tęsknotą za chlebem, a także nadzieją i umocnieniem w wierze oraz modlitwą o mądrość i wielkość serc Polaków. Atmosfera modlitewnej rozmowy z Bogiem budowana była pod krzyżem, który towarzyszy Narodowi Polskiemu od zarania dziejów. Dziewczęta złożyły pod krzyżem polskie kwiaty jako symbol wdzięczności.
W imieniu Kapituły Ewa Sęk podziękowała Marcie Topolskiej współpracującej z ks. Zbigniewem Swatkiem i ks. Tomaszem Flisem za przygotowanie wzruszającego programu i podkreśliła znaczenie stałej obecności wójta gminy Zdzisława Wójcika podczas festiwalowych prezentacji w Zaklikowie. Dyrektor szkoły Waldemar Plennikowski wyraził wdzięczność wszystkim uczniom za postawę, zaangażowanie i prezentowanie wartości chrześcijańskich w tym Festiwalu. Zwieńczeniem tego spotkania była wspólna modlitwa, poprowadzona przez proboszcza ks. Henryka Krzyżanowskiego.
Po raz piętnasty Zespół Szkół Nr 2 w Opatowie wziął czynny udział w Festiwalu, przygotowując autorski program artystyczny pt. „Świętość życia - cud, który ma stałe źródło w Bogu”. Na auli wypełnionej uczniami poznaliśmy historię dziewczyny, która zaszła w ciążę. Jej chłopak - przyszły ojciec nie wierzy w to, co się wydarzyło i nie chce w ogóle o dziecku słyszeć. Żąda, aby poddała się aborcji. Bohaterka bije się z myślami, co wybrać i jak postąpić, aby utrzymać to nieplanowane życie. Zrozumienie i poparcie otrzymuje niespodziewanie od własnej mamy, która pomaga podjąć jej właściwą decyzję. Tłumaczy, że dziecko to dar od Boga i nie wolno go pozbawić życia. Uzupełnieniem tego przedstawienia była prezentacja multimedialna, pokazująca rozwój dziecka poczętego, inne zdjęcia dzieci. Wstrząsającym dla wszystkich świadectwem była historia młodej kobiety, która daje świadectwo o swojej wierze. Była ona jako dziecko poczęte poddana aborcji, lecz Bóg cudem pozwolił jej żyć. Na szczególną uwagę zasługuje piękny i wzruszający śpiew Angeliki przy akompaniamencie Marcina na gitarze. Ciepły i przyjazny klimat szkoły, towarzyszący Festiwalowi ukształtował się dzięki przychylności dyrekcji w osobach Barbary Kasińskiej i Haliny Najmanowicz, która serdecznie powitała Kapitułę w gościnnych progach szkoły. Od wielu lat niezastąpionym nauczycielem i przyjacielem rozsiewającym dobro i piękno wartości duchowych jest Małgorzata Grządziel, pod kierunkiem której pracuje młodzież w każdej edycji Festiwalu.
W tym samym dniu tj. 10. 02. 2012 r. członkowie Kapituły: Ewa Sęk, ks. Mariusz Kozłowski, Alicja Szewczyk, Beata Dziura i Monika Buława z KUL zostali ciepło powitani na auli Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie, przez wicedyrektor Jolantę Gubernat. Młodzież przygotowała kilka wątków scenicznych, ukazujących rolę anioła w najważniejszych momentach naszego życia, ubogacając je prezentacją multimedialną poświęconą różnym wizerunkom aniołów. Kiedy rodzice nie znajdują czasu dla swojego syna, kiedy jedna z uczennic nie skupia uwagi na lekcjach z powodu problemów alkoholowych jej ojca, kiedy cierpią dzieci z powodu rozwodu rodziców, lekarstwem jest pomocna dłoń anioła, który przychodzi i podaje ją niespodziewanie pocieszając, wspierając i stając się przyjacielem. Bogata scenografia stwarzając niebiański klimat, przygotowana z niezwykłą starannością oraz piękne pieśni w wykonaniu dziewcząt przy akompaniamencie gitary elektrycznej, uzupełniały cały program. Wyrazy wdzięczności zostały skierowane dla Edyty Gwoździk i Teresy Węglewicz za kierowanie młodzieżą przygotowującą Festiwal „Eutrapelia” w tej szkole. Każdą prezentację rejestruje Patron Medialny - Telewizja Kablowa Stella ze Stalowej Woli reprezentowana przez dziennikarkę Agnieszkę Goch i kamerzystę Krzysztofa Salę.
W czwartek 9 lutego 2012 r. Kapituła „Eutrapelii” została zaproszona do KLO w Sandomierzu na prezentację sceniczną zatytułowaną „A imiona Ich zapisane są w niebie”. Nauczyciel języka polskiego Joanna Sarwa przygotowała autorski scenariusz, opierając go na legendach sandomierskich o męczeństwie Błogosławionoego Sadoka i jego towarzyszy oraz sięgając do informacji źródłowych Zakonu Dominikanów. Spektakl przybliża ostatnie chwile życia Sadoka, w których przypomina sobie młodość, studia, wstąpienie do zakonu, pracę w prowincjach zakonnych, szczególnie w tych, które zakładał. Podczas modlitwy jeden z młodszych współbraci odczytał przepowiednię o męczeńskiej śmierci. Spokojnie, z imieniem Salve Regina na ustach, przygotowują się na spotkanie z Chrystusem twarzą w twarz.
Tatarzy przekraczają Wisłę, napadają na Klasztor i wszyscy giną śmiercią męczeńską.
Ta śmierć Świętych Sandomierskich jest wezwaniem do przebaczania sobie nawzajem, największym triumfem nad złem tego świata oraz przybliża wizję naszego Zmartwychwstania - takie słowa przesłania popłynęły z ust aniołów dla nas wszystkich, którzy przyjmujemy to duchowe dziedzictwo, ubogacające głębie naszych wnętrz. Scenografia i odpowiednio dobrana muzyka stwarzała klimat wydarzeń, wzbudzający głębokie emocje. Dyrektor Festiwalu w imieniu Kapituły pogratulowała młodzieży dojrzałych postaw i podziękowała za wzruszającą prezentację.
Zespół Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu tradycyjnie zaznaczył swą obecność na Festiwalu „Eutrapelia” montażem poetyckim pt. „Dom jest sześcianem dzieciństwa, dom jest kostką wzruszenia”. W dniu 8 lutego 2012 r. w jednej z klasopracowni uczniowie zaprezentowali fragmenty wybranych przez Irenę Mańko i ks. Jerzego Dąbka utworów z literatury pięknej, takiej jak „Pieśń nad Pieśniami”, z twórczości K. I. Gałczyńskiego, T. Różewicza, S. Żeromskiego, E.Orzeszkowej, B. Prusa, C. Miłosza czy ks. J. Twardowskiego.Nie zabrakło również fragmentu autobiografii Jana Pawła II, który przypomniał nam obraz życia ojca stawiającego wymagania, jednocześnie przepełnionego modlitwą i będącego wzorem wsparcia duchowego dla swojego syna. Wszystkie fragmenty poezji opowiadały o relacjach pomiędzy ojcem i synem, pomiędzy dziećmi i rodzicami, podkreślały ciepło, spokój i mocne więzi między członkami rodziny oraz wdzięczność dzieci do rodziców za dobre wychowanie, i rolę matki, dla której wzorem jest Matka Boga. Uczniowie kończąc program przytoczyli słowa Benedykta XVI „Rodzina to kolebka życia i miłości, pierwowzór porządku społecznego”.
Kapituła w osobach Ewa Sęk, ks. Franciszek Grela, Diana Biront, Paulina Buksińska z KUL oraz Alicja Szewczyk podziękowała dyrektorowi Sławomirowi Mazurkowi za kontynuowanie udziału szkoły w Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”.
Na szlaku festiwalowym po raz dziesiąty zaprezentował swój program artystyczny Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu. W progach szkoły członków Kapituły powitał dyrektor Dariusz Łuczak i Bogusława Chruściel. Na auli, przy licznie zgromadzonej młodzieży grupa artystyczna pod kierunkiem S. Katarzyny Sowy, Alicji Szatan, Edyty Świstak zaprezentowała spektakl poetycko - muzyczny „Opowiedz nam Ojczyzno”. Przytoczone sceny z historii poprowadziły widzów przez dzieje Polski począwszy od Chrztu, poprzez Grunwald, zawierzenie Pani Jasnogórskiej Ojczyzny przez króla Jana Kazimierza, Rozbiór Polski, II wojnę światową, Solidarność aż do współczesności. Prezentacja multimedialna stworzyła tło ukazujące krajobrazy i symbole polskiej ziemi. W scenariuszu wykorzystano fragmenty „Kroniki Galla Anonima”, „Pana Tadeusza”, „Przesłanie Pana Cogito” i wzruszające utwory muzyczno - wokalne. W drugiej części obejrzeliśmy film o błogosławionym Janie Pawle II, wzorze prawdziwego chrześcijanina i patrioty. Całość poprowadził ks. Dariusz Woźniczka, koordynator „Eutrapelii” w tej szkole, podkreślając jak wielką rolę odgrywa wiara chrześcijańska w tradycji i kulturze Narodu Polskiego. Określił Festiwal Kultury Chrześcijańskiej jako wiosnę młodych umysłów, kwitnący na chwałę Ojczyzny.
Kapituła pogratulowała bogatego w różne środki artystyczne programu, postawy młodzieży, dającej świadectwo patriotyzmu i podziękowała wychowawcom za prowadzenie młodego pokolenia drogą prawdy, wiary i pokoju.
Na Festiwalowym szlaku nie zabrakło Katolickiego LO im. Marcina Popiela w Ostrowcu Świętokrzyskim. Szkoła rozpoczęła spotkanie od uczestnictwa we Mszy Świętej w Kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika na osiedlu Denków 3 lutego 2012 r.Mszy świętej przewodniczył dziekana Jan Butryn. Oprawę liturgiczną i piękny śpiew przygotował zespół muzyczny „HOSANNA” kierowany przez Rafała akompaniującego na gitarze. Następnie wszyscy udali się do nowej siedziby szkoły na wspólne przeżycie „czasu dobrej zabawy”, na które zaprosiła Maja Bińczak - szkolny opiekun „EUTRAPELII”. Prezentacją artystyczną był wernisaż, na który składała się wystawa rodowodów rodzinnych, wykonanych różnymi technikami przez uczniów tej szkoły, którzy chętnie dzielili się historiami swoich najbliższych, ukazując ich sylwetki. Prace były bogato przygotowane pod względem informacji sięgających korzeni rodowodowych, starych fotografii i materiałów z teraźniejszości. Bardzo interesujące były prezentacje multimedialne podkreślające wartości rodziny, wzajemne relacje jej członków i wspomnienia tych, co odeszli. Klamrą spinającą były wzruszające pieśni w wykonaniu Agnieszki i Partycji. Kapituła w składzie Ewa Sęk, ks. Augustyn Łyko, Magdalena Stec i Joanna z KUL i Alicja Szewczyk pogratulowała oryginalnego pomysłu wszystkim uczniom i podziękowała za zaangażowanie i kontynuację uczestnictwa w Festiwalu. Dyrektor szkoły ks. Krzysztof Mikulski na pożegnanie podkreślił potrzebę idei Festiwalu słowami „W dzisiejszych czasach ówczesnej młodzieży potrzebny jest taki zastrzyk kultury chrześcijańskiej, jaką niesie w sobie EUTRAPELIA”.
30 stycznia 2012 r. Collegium Gostomianum z Sandomierza w tej edycji zaprezentowało spektakl teatralny na podstawie wzruszającej książki Zofii Kossak - Szczuckiej pt. „Oczekiwany gość” w reżyserii ks. Wojciecha Zasady i Danuty Paszkowskiej, która opiekuje się młodzieżą z teatru „Cegielnia”. Spektakl wystawiony w KDK im. Świętego Józefa w Sandomierzu opowiada o dwóch rodzinach: biednej i bogatej. Chytry młynarz chce przejąć na własność chatę biedaka położoną na wzgórzu. Wykorzystuje sytuację, że Józef ma dług i zastrasza go. Uczciwy Józef modląc się, prosi Jezusa o pomoc, gdyż nie będzie miał się gdzie podziać z żoną i niewidomą córką. Jezus oznajmia mu, że odwiedzi ich w domu. Wieczorem przychodzi dziad, którego rodzina Józefa przyjmuje w swoje progi, nie rozpoznając w tej osobie Chrystusa. Tylko niewidoma Zosia sercem wyczuwa obecność Pana i w pewnym momencie odzyskuje wzrok, a w szkatule znajduje złote monety. Wtedy dopiero wszystkim otworzyły się oczy i zrozumieli, że w osobie dziada odwiedził ich sam Pan Jezus. Rodzina Józefa spłaca dług. Młynarz chcąc się wzbogacić udaje się do lasu podobnie jak Józef, by zaprosić Jezusa do swojego młyna. Jezus tym razem przychodzi przed zbliżającą się burzą w osobie ubogiej dziewczynki, którą młynarz przepędzona. Wciąż czekając na Gościa, zlekceważył ostrzeżenia przed ulewą i w rezultacie traci rodzinę i cały majątek. Ma pretensje do Jezusa, który uświadamia mu, że był u niego w domu w osobie dziewczynki, ale Go nie przyjął. Przytacza młynarzowi słowa z ośmiu błogosławieństw. Błogosławiony jest ten, kto zauważa Jezusa w drugim człowieku bez względu na wiek i bogactwo.
Kapituła wraz z dyrektorem Collegium Gostomianum Krzysztofem Zielińskim pogratulowała młodzieży kunsztu aktorskiego, ale przede wszystkim podziękowała za piękno głębi wewnętrznej młodych wykonawców sztuki.
W dniu 27 stycznia 2012 r. Kapituła Festiwalu w osobach Ewa Sęk, Alicja Szewczyk, ks. Ryszard Sałek, ks. Tomasz Kwaśnik, Zuzanna i Katarzyna z KUL-u oraz Magdalena Sibiga z Z P i T „Racławice” odwiedziła dwie szkoły. Na początku Zespół Szkół Nr 1 im. gen. Wł. Sikorskiego w Stalowej Woli zaprezentował montaż słowno - wokalny pt. „Droga do Boga”. Rozpoczęła Angelika wierszem własnego autorstwa „Pan Jezus niewierzących”, następnie Wioletta przygotowała refleksje na temat drogowskazów, którymi są m.in. Trójca Św., Matka Boża, Liturgia i Ewangelia. Wsłuchując się w nie zdaliśmy sobie sprawę, że Bóg Ojciec na różne sposoby wskazuje człowiekowi jak żyć, dążyć do prawdy i miłości oraz kogo należy naśladować. Pierwszą część zakończyła Magdalena własnym opisem rodzinnego domu, w którym żyje, mieszka, który stwarzają ludzie i ich relacje, w centrum którego jest miejsce dla Boga. Słowo przeplecione było pięknymi pieśniami przy akompaniamencie gitar i organów. Drugą część rozpoczął hymn państwowy i Bogurodzica wyśpiewane w pozycji stojącej przez wszystkich zgromadzonych na Sali widowiskowej. Ta część była prawdziwą lekcją historii, gdyż zawierała przekrój znaczących dla Polski zdarzeń od chrztu, poprzez Grunwald, zawierzenie narodu Królowej Polski przez króla Jana Kazimierza, trzy zabory rozdzierające szaty Ojczyzny, II wojna światowa, aż po wybór Polaka na Stolicę Piotrową, a kończąca się wydarzeniami z czasów stanu wojennego, w którym ks. Jerzy Popiełuszko dał przykład pokonywania zła dobrem. Wspomnieniom głównych bohaterów tych wydarzeń towarzyszyła prezentacja multimedialna przygotowana przez Natalię i pieśni w wykonaniu jej koleżanek. Kapituła wyraziła słowa uznania ks. Mariuszowi Bajakowi współpracującego z Jerzym Chomiakiem mobilizującymi uczniów do głębszych przemyśleń, a Dyrektor Lucynie Goc za klimat w szkole służący rozwojowi tego Festiwalu.
Następnie Kapituła została powitana przez ks. Czesława Bednarza w gościnnych Modliborzycach w Zespole Szkół kierowanych przez Małgorzatę Warmuzińską i Danutę Lenart i zaproszona na widowisko muzyczno - słowno - taneczne chwalące piękną, dobrą i prawdziwą miłość. Scenariusz w tonacji ludowej przygotowany przez Barbarę Orzeł i Beatę Bańka z udziałem ks. Mateusza Woszczyny, opowiadał o miłości do wiejskiej dziewczyny mieszkającej na wsi. Piękne pieśni w wykonaniu uczniów, bogactwo przyśpiewek ludowych, tańca oraz pełne refleksji słowa na tle scenografii ukazującej widzom klimat i urodę polskiego krajobrazu składały się na całość tej wzruszającej prezentacji. Zaangażowanie uczniów radowało serca, a na pochwałę szczególnie zasługują dziewczęta towarzyszące w tańcu ze szkoły podstawowej. Obecność zaproszonych gości - wójta Witolda Kowalika, przewodniczącego Rady Miasta Piotra Rogoży, kierownika OPS Bożeny Skowrońskiej oraz proboszcza Wierzchowisk ks. Zbigniewa Solarza i nauczycieli świadczyła o zainteresowaniu tym, czym żyje młodzież i jaką tematykę podejmuje, aby przemawiać głębią siebie. Gromkie brawa świadczyły o pozytywnych emocjach w odbiorze tej prezentacji.
W dniu 25 stycznia 2012 r. Janowski Dom Kultury zgromadził uczniów wraz z dyrekcją szkół, nauczycielami, duszpasterzami oraz gośćmi: burmistrzem Janowa Lubelskiego Krzysztofem Kołtysiem, starostą Jerzym Bieleckim. ks. infułatem Edmundem Markiewiczem,
ks. dziekanem Jackiem Staszakiem oraz kapitułą Festiwalu Ewę Sęk, ks. Czesława Bednarza, Agnieszkę Kozioł z KUL i Alicję Szewczyk. W tej edycji Zespół Szkół Zawodowych rozpoczął montażem poetycko - muzyczno - wokalnym według scenariusza Anny Szmidt we współpracy z Angeliką Wieczorek pt. „Miłość, odpowiedzialność - ja, ty i my”. W programie wykorzystano trzy różne wątki z utworu Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera” wsparte obrazem filmowym, opowiadającym o wartości małżeństwa, walce o miłość, budowaniu rodziny na fundamentach dobra, uczciwości, wyrozumiałości. Słowa poezji, złote myśli Jana Pawła II i rozważania życiowe o relacjach małżonków, a także modlitwy zanoszone do Boga o tę najpiękniejszą i najprawdziwszą miłość zapadały w serca słuchaczy, delikatnie dotykając duszy. Odpowiednio dobrane pieśni w przepięknym wykonaniu dziewcząt i chłopców wprawiały w zadumę i podziw. Następnie na scenie pojawił się Zespół Szkół im. W. Witosa
z programem pt. „Rodzina silna Bogiem” przygotowanym pod kierunkiem ks. Piotra Cecuły, mówiącym, jak ważną i znaczącą rolę odgrywa wiara w Boga i jakie czyni cuda. Babcia opowiada wnuczce historię o niewierzącym pradziadku - patriocie, który idąc na wojnę otrzymał od matki obraz Pani Jasnogórskiej i krzyżyk. W obliczu śmierci zawierza się Matce Bożej i poświęca Jej życie, a Ona mu je przywraca. Utwory patriotyczne, hymn zagrany na trąbce i wzruszające słowa poezji ojczystej wprowadzały nastrój zamyślenia, powagi i refleksji nad naszym Narodem. Program przypomniał nam, że to właśnie w jedności z Bogiem i pod opieką Maryi możemy zdziałać wszystko. Trzecią prezentacją w tym dniu był spektakl teatralny w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza, poprzedzony wierszem napisanym przez Agnieszkę Siatkę specjalnie na tę okazję i przez nią wykonany. Następnie w scence oczekiwania na przyjście Jezusa na Ziemię pojawiają się ludzie zastanawiający się, gdzie jest ta Boża Miłość, dlaczego okrywają ich ciemności. Kiedy pojawiają się światła: nadziei, wiary w Boga, pokoju i zgody, wolności od zła, radości napawającej serca, zaufania, którym trudno kogoś obdarzyć i miłości niosącej życie, to człowiekowi poszukującemu nie łatwo pogodzić wiarę z rzeczywistością, która okazuje się być całkiem odmienna od światła. W rzeczywistości bowiem jesteśmy uzależnieni od kogoś, od czegoś, nie mogący się zatrzymać nad tym, co tak naprawdę powinno stanowić treść naszego życia. Kiedy burze życiowe pojawiają się na horyzoncie, nie możemy tracić nadziei, ponieważ ona ratuje wszystko i sprawia, że Maleńka Miłość przyjęta przez człowieka niesie światło zwyciężające ciemności. Cały spektakl został zrealizowany przy współpracy S. Darieli Cebulskiej, Elżbiety Tylus i ks. Mariusza Telegi.
W końcowym słowie Starosta podziękował wszystkim opiekunom tegorocznej „EUTRAPELI” w Janowie Lubelskim, podkreślając zaangażowanie, poświęcenie czasu i włożone serce w prace z młodzieżą dla szerzenia kultury chrześcijańskiej i podtrzymywania tradycji polskich. Dyrektor Festiwalu Ewa Sęk podziękowała za bogactwo treści i form wszystkich janowskich szkół, które swoimi programami zapisały kolejną kartę festiwalową, realizując w pełni motto przewodnie tej edycji
„W jedności z Bogiem budujemy rodzinę i Ojczyznę”.
Kolejną szkołą prezentującą program zatytułowany „Wspólne świętowanie łączy Rodzinę” w ramach XV edycji Festiwalu „Eutrapelia” było L O im. KEN w Stalowej Woli. 23 stycznia 2012 r. uczniowie z kilku klas zgromadzeni w jednej z klasopracowni zwrócili uwagę na wartości, jakie niesie w sobie wspólne świętowanie z rodziną i najbliższymi, wspólne rodzinne uroczystości i zasiadanie przy stole. Podkreślili, że w życiu chrześcijanina są przynajmniej trzy momenty zatrzymania się w codziennym pędzie społecznym. Wigilia Bożego Narodzenia jednoczy najbliższych przy wspólnym stole i przywołuje na pamięć tych, co są poza domem i tych, co odeszli na wieczność. Natomiast niedzielne świętowanie powinno być poświęcone spotkaniu z Jezusem Chrystusem w Eucharystii, a w domu rodzina powinna znaleźć czas na wspólne rozmowy. Ostatnim przykładem było świętowanie Zmartwychwstania naszego Pana podczas Świąt Wielkanocnych. Młodzież zauważyła, że w obecnych czasach świętować wspólnie z rodziną nie jest łatwo, jednak należy pokonywać codzienne problemy i wspierać się nawzajem.
Na zakończenie w holu przy wystawie przygotowanej specjalnie na czas Festiwalu oglądnęliśmy taniec „Cztery pory roku” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Nr 6 w Stalowej Woli. Na uwagę zasługuje śpiew chóru, poruszający najdelikatniejsze struny duszy. Cały program został przygotowany pod kierunkiem Sylwii Węglińskiej i ks. Pawła Zaręby. Dyrektor Mariusz Potasz dziękując Kapitule w osobach Ewa Sęk, ks. Franciszek Grela, Alicja Szewczyk i Magdalena Sibiga podkreślił, że Festiwal „Eutrapelia” budzi w młodzieży ducha i rozwija w nich talenty.
20 stycznia 2012 r. na Festiwalowej drodze stanęło Liceum Ogólnokształcące w Rudniku nad Sanem. W kameralnym gronie uczniowie zaprezentowali refleksyjny spektakl teatralny pt. „Oskar i Pani Róża” pod kierunkiem pani Joanny Anielskiej i ks. Sebastiana Mroczkowskiego. Głównym bohaterem jest dziesięcioletni chłopiec o imieniu Oskar nieuleczalnie chory na raka, od dłuższego czasu mieszkający w szpitalnej sali. Bardzo przeżywa, że nie może porozumieć się z rodzicami, z którymi ma słaby kontakt. Jedyną bliską mu osobą jest Pani Róża - wolontariuszka. Pewnego dnia proponuje chłopcu, żeby napisał list do Pana Boga. Przez to nie będzie mu smutno i pozyska przyjaciela, z którym o wszystkim porozmawia. Oskar pisze więc listy każdego dnia dzieląc się z Bogiem swoimi myślami, problemami i opowiada przeżycia związane z chorobą. Ciocia Róża wymyśla mu różne zabawy, opowiada historie i legendy m. in. o „dwunastu ostatnich dniach roku”, z którego każdy wyobrażał 10 lat życia chłopca. Oskar odwiedza Pana Boga w Kaplicy szpitalnej i nie może pojąć, dlaczego tak Wszechmocny Bóg przybity jest do krzyża. Kiedy nadchodzi Boże Narodzenie Oskar przeżywa Je w ciepłym, rodzinnym gronie i wśród przyjaciół. W ostatnim dniu roku odwiedza go Pan Bóg i zabiera do siebie. „Dziecko jest darem Boga, które obdarza bezgraniczną miłością, zaufaniem, sprawia, że chce się żyć” - napisała Pani Róża w liście do Boga. Kapituła w osobach Ewa Sęk, ks. Tomasz Kwaśnik, ks. Tomasz Szostek, Alicja Szewczyk, Justyna Lechocińska z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” zauważyli, jak ważne jest, by poszukiwać i odnajdywać Boga w cierpieniu, być blisko i poświęcać czas drugiemu człowiekowi.
W tym dniu swą obecność zaznaczył również Zespół Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu montażem słowno - muzyczno - wokalnym zatytułowanym Bóg, Maryja, Rodzina i Ojczyzna. Uczniowie przygotowani przez panią Teresę Szustak zwrócili uwagę na osobę Maryi - Matki Boga i naszej Matki, do której od wieków zwracamy się z radościami i smutkami, stawiając ją za wzór i przyrównując Ją do bijącego serca Rodziny. Drugi wątek rozpoczęły słowa błogosławionego Jana Pawła II, wskazujące rolę polskich rodzin, budowanych na fundamencie wzajemnego zrozumienia i zaufania, podejmujące zadanie dobrego wychowania swoich dzieci. Młodzież w scence pokazała jak ważne jest wspólne zasiadanie przy stole w gronie najbliższych i wspólne rozmowy. Rodzina Bogiem silna i związana ze sobą narażona jest na burze i wichry, symbolizujące czyhające zło, przed którym może uchronić płomień gromnicy. Podobnie jest z Rodziną Rodzin - czyli Ojczyzną, która pielęgnując wartości chrześcijańskie i duchowe poddawana jest różnym dziejowym doświadczeniom. Ważne jest więc, aby z tych doświadczeń wychodzić zwycięsko. Przepięknie wykonane pieśni przez Karolinę, Martę i Patrycję, wkomponowane w słowa poezji spinały jak klamrą cały program. Na uwagę zasłużył również niezawodny chór „Dzikowianie”, prowadzony przez pana Wiesława i panią Beatę, który zakończył program kolędami. Ewa Sęk podziękowała dyrektorowi szkoły Markowi Szczytyńskiemu za serdeczne powitanie i podjęcie kontynuowania tradycji udziału Szkoły w Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA”.
Po raz piętnasty Zespół Szkół Rolniczych w Wólce Gościeradowskiej w dniu 19 stycznia 2012 r. zaprosił Kapitułę Festiwalu: Ewa Sęk, Alicja Szewczyk. Ks. Franciszek Grela i Magdalena Sibiga w gościnne progi swojej szkoły. Młodzież pod opieką ks. Zbigniewa Miklewicza i ks. Stanisława Zioło przygotowała Misterium Bożonarodzeniowe zatytułowane „Święta Rodzina wzorem i marzeniem moim”. Spektakl składał się z kilku scen: Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie przez Anioła Gabriela, że będzie Matką Syna Bożego, przez poszukiwanie miejsca w Betlejem, na dworze króla Heroda myślącego tylko o swoim bogactwie, przybycie Mędrców ze Wschodu. W części finałowej w ubóstwie rodzi się Jezus niosący Miłość i Pokój całemu światu i wszystkim stanom. Przesłaniem prezentacji była myśl, że Dziecię Jezus przemieni nasze serca, kiedy pozwolimy Jemu narodzić się w nas samych. Młodzież kolędowała przy akompaniamencie nauczyciela Roberta Berdysa. Uwagę zwróciła przepiękna i wymowna scenografia wykonana przez uczniów pod kierunkiem pani Ewy Doleckiej.
Dyrektor Festiwalu Ewa Sęk podziękowała dyrekcji szkoły Bernardzie Jarzynie i Annie Ośce za trwanie przy wartościach, jakie promuje Festiwal „EUTRAPELIA” i pogratulowała sukcesów wychowawczych.
Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli bardzo mocno podkreśliło swą obecność
w tej edycji Festiwalu.
16 stycznia 2012 r. na auli zaprezentowało scenkę sytuacyjną „Sto pytań dziecka nienarodzonego do rodziców”. Młode małżeństwo nastawione na szybki rozwój kariery zawodowej i osiągnięcie wysokich stanowisk w firmach dowiaduje się, że będzie rodzicami. Początkowo jest to niewygodne dla przyszłego ojca, który w najbliższym czasie ma dostać nominację na wicedyrektora. Podejmuje za żonę decyzję o usunięciu problemu i stawia ją przed wyborem: albo on, albo dziecko. Decydujący wpływ na dalszy przebieg wydarzeń ma przyjaciel męża: lekarz ginekolog. Opowiada im o badaniach przeprowadzonych na płodach w początkowym stadium rozwoju i odkryciach o komunikacie zakodowanym w sygnałach płynących od dziecka: „Ja jestem”, „Ja żyję”, „Ja czuję”, „Moje serce bije”.
Następnie wspólnie oglądają prezentację multimedialną ukazującą rozwój dziecka od poczęcia, poprzez pierwsze dni, tygodnie i miesiące. Jednocześnie płynie od dziecka mnóstwo pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź. Młodzi małżonkowie wskutek przeżyć zmieniają zdanie wsłuchując się w bicie dziecięcego serca.
Członkowie Kapituły Ewa Sęk, ks. Mariusz Kozłowski, Alicja Szewczyk i Magdalena Sibiga z KDK „ARKA” wyrazili wdzięczność dyrektorowi Piotrowi Żyjewskiemu i Annie Woś za stwarzanie dobrego klimatu w szkole, w której pod opieką Mirosława Juśkiewicza, Anny Olszewskiej, Anety Wójcik i ks. Krzysztofa wyrasta młodzież, by pójść dalej w życie z ukształtowanym morale.
13 stycznia 2012 r. Zespół Szkół Nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli zaprosił Kapitułę Festiwalu w osobach Ewa Sęk, Alicja Szewczyk, Ks. Mariusz Kozłowski, Ks. Jan Folcik, Agnieszka Kozioł, studentka z KUL, Agnieszkę Goch i Krzysztofa Salę z TV „STELLA” w swoje progi. Na małej auli w obecności kilku klas wraz z nauczycielami wszystkich serdecznie powitał dyrektor Paweł Ciołkosz. Wybrani Uczniowie z klas III pokazali jak do Bożego Narodzenia przygotowuje się Niebo i Ziemia. Ponieważ jest to wyjątkowy czas, Aniołowie mają bardzo dużo pracy i zadań, by przypomnieć i pokazać ludziom, jak należy przygotować się do narodzin Jezusa Chrystusa w swoich sercach. W scence sytuacyjnej na Ziemi obserwujemy chłopca, który nie cieszy się z nadchodzących świąt, nie czuje ich potrzeby, jest pozbawiony nadziei na lepsze życie, brakuje mu wiary w Boga i próbuje zastąpić to wszystko różnymi przyjemnościami.
W Wigilię Bożego Narodzenia przychodzi Anioł Stróż, oświeca jego umysł i przekonuje do tego, że to w jego sercu powinien się narodzić Jezus.
Klamrą spinającą program były autorskie rozważania adwentowe Moniki Walencik - Kadamus wprowadzające nas w klimat prezentacji i poetycki hołd złożony u kolan Matki w części finałowej.
Nad całością opiekę sprawowały siostra Łucja, Dorota Wdowiak i Małgorzata Pokora.
22 grudnia 2011 r. młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Chrepto-wicza w Ostrowcu Świętokrzyskim z klasy II c przygotowała program artystyczny pod kierunkiem pani Barbary Podsiadło, według autorskiego scenariusza pt. „Pamięć Narodu, to co przemija i to co zostaje na wieki”. Sala gimnastyczna, wypełniona po brzegi młodzieżą, nauczycielami, wychowawcami i reprezentacją rodziców zamieniła się w rodzinny dom, w którym babcia w Wieczór Wigilijny przekazuje kronikę tradycji rodzinnych swoim kochanym wnuczkom. Chce im przybliżyć klimat Bożego Narodzenia w perspektywie losów Polski w różnych czasach m. in. tęsknotę żołnierzy zesłanych na wygnanie, wspomnienia tych, którzy zostali pomordowani w Katyniu, gdzie gasła Betlejemska Gwiazda i cisza trwogi otulała mogiły, czekanie matki na powrót syna z wojny oraz krzyk bratobójczej rozpaczy w okresie stanu wojennego. Wszystkie te zapiski mówiły, że nasi przodkowie zdali egzamin z miłości, honoru, solidarności i wytrwałości. W tym programie artyści podkreślili, jak ważna jest bliskość pokoleń i pamięć o tym co przeminęło, a jednocześnie, co powinno młode pokolenie ponieść w przyszłość i zapełniać kolejne karty kroniki. Bogactwo elementów świątecznych w scenografii, przepiękny śpiew dziewcząt przy akompaniamencie gitar i skrzypiec dopełniły całość prezentacji. Kapituła w składzie Ewa Sęk, Ks. dr Bogdan Krempa, Alicja Szewczyk, Joanna Wiech studentka KUL podziękowała dyrektorowi Jerzemu Nowakowi za serdeczne przyjęcie i ciepłą rodzinną atmosferę w szkole. Telewizja Kablowa Stella reprezentowana przez Krzysztofa Salę i Agnieszkę Gach zarejestrowała całe spotkanie.
21 grudnia 2011 r. Kapituła Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA” w składzie pani Ewa Sęk, Ks. Krzysztof Nowak, pani Alicja Szewczyk i Magdalena Stec studentka KUL została zaproszona do Zespołu Szkół Nr 1 im. M. Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na Sali gimnastycznej zgromadziła się młodzież całej szkoły wraz z nauczycielami, aby wspólnie, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia przeżywać współczesne jasełka, przygotowane przez panią Lidię Mieczyńską, we współpracy z Ks. Emilem Hapakiem, pt. „Tym, którzy są w drodze”. Znaleźliśmy się na dworcu Głównym w Ostrowcu Świętokrzyskim w Wigilię Bożego Narodzenia, na którym pojawił się Anioł i Rodzina Święta. Byliśmy świadkami różnych zdarzeń, w których ktoś się spieszy, ktoś na kogoś czeka, ktoś na kogoś liczy, ktoś dla kogoś nie ma czasu. Spotkało się tam kilka osób, których splot nieprzewidzianych okoliczności zmusił ich do spędzenia Wigilii na dworcu. Kiedy pojawiła się Pierwsza Gwiazdka, każda z tych osób zapomniała o swoich problemach i łącząc się ze wszystkimi zgromadzonymi na Sali zasiedli do Wigilii, łamiąc się opłatkiem. Dzięki Nowonarodzonemu Chrystusowi w każdym nastąpiła zmiana, ponieważ Jezus chce, by świat na nowo się odrodził dla Miłości, bez której nie można żyć. Czas Wigilii i świąt sprawia, że wszyscy dzielimy się dobrem, radością i wspólnie podążamy za Jezusem Chrystusem, który jest właściwą drogą. Dziękujemy pani dyrektor Krystynie Biel za to, że szkoła aktywnie uczestnicy w kolejnej edycji Festiwalu.