Eutrapelia 2014/2015
Spotkania w szkołach


KLO w TarnobrzeguCzas odbierania festiwalowych prezentacji dobiegł końca. Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętego Jana Pawła II , dnia 2 czerwca w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, na Serbinowie, rozpoczęło swoją prezentację od Mszy Świętej, sprawowanej przez proboszcza Ks. Michała Józefczyka, w intencji pani dr Ewy Sęk, dyrektora FKCh „Eutrapelia” i wszystkich uczestników. Następnie w sali teatralnej obejrzeliśmy spektakl pt. „Źródło pokoju”, do którego scenariusz przygotował wicedyrektor szkoły pan Dariusz Chorzępa i sprawował pieczę, aby we właściwy sposób przekazać myśl przewodnią tej edycji. Konfesjonał, to istotne miejsce, aby prosić Miłosiernego Boga i dostąpić Jego przebaczenia. Jednak zło czyha na każdym kroku i jego podszeptom często ulegamy. Wtedy nie jesteśmy sobą, żyjemy zajęci własnymi sprawami i nie interesuje nas los innych. Dlatego przedstawiona opowieść o Synu Marnotrawnym, była właściwym krokiem, by oderwać nas od wyimaginowanego świata i spojrzeć na życie oraz Boga z perspektywy wiary. Główne przesłanie stanowił fakt, że Pan Bóg nad wszystkimi czuwa i zawsze podaje rękę, gdy człowiek upada, przebacza, ilekroć grzesznik wraca i żałuje za swoje czyny. Słabość ludzka wciąż bierze górę nad dobrem, wielokrotnie człowiek ulega pokusom i schodzi na złą drogę. Pan Bóg w swojej Nieskończonej Miłości szuka zagubionych, pomaga powrócić na właściwe tory i to wielkie Miłosierdzie Boga stanowi źródło wewnętrznego pokoju.
Spotkanie zakończyła modlitwa poprowadzona przez Ks. Michała, zasiadającego w Kapitule. Słowa wdzięczności zostały skierowane przez Koordynatora Festiwalu Alicję Szewczyk do dyrekcji szkoły w osobach pana Piotra Malika i Dariusza Chorzępy i pani Agnieszki Wójcik za ustawiczną pracę nad kształtowaniem postaw religijnych uczniów, a młodzieży za wspaniałą dojrzałość sceniczną.


Na festiwalowym szlaku nie mogło zabraknąć Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Stalowej Woli i w dniu 29 maja Kapituła przybyła na spektakl teatralny pt. „Błogosławieni, którzy czynią pokój”, wg. scenariusza pani Agnieszki Umińskiej. Gości serdecznie przyjął dyrektor Ks. Tomasz Orzeł, a spotkanie na sali gimnastycznej uroczyście otworzył wicedyrektor Ks. Michał Szawan. Uczniowie rozpoczęli spektakl od „Kazania na Górze”, gdzie Chrystus przekazał ludziom Osiem Błogosławieństw. Tą nauką karmił się Ks. Jerzy Popiełuszko i w podobny sposób, jak Chrystus, głosząc kazania wiernym, przygarniał ludzi do siebie i gromadził wokół Chrystusa Ukrzyżowanego. W swoim słowie uczył zgromadzonych, że Chrystus oddał życie, abyśmy byli wolni, ustanowił Eucharystię, abyśmy mogli karmić się słowem Bożym i chlebem, dającym życie wieczne. Pozostając po Mszy Świętej w klimacie rozmodlenia, pewnego październikowego wieczoru zostaje brutalnie pobity, związany, uprowadzony i zamordowany. Naród odprowadza Kapłana Męczennika na miejsce wiecznego spoczynku i zapala znicze, by światło płomienia poprowadziło Go przed oblicze Chrystusa, który zdejmuje pęta śmierci i prowadzi do Wiecznej Szczęśliwości. W ostatniej scenie młodzi artyści przedstawili współczesnych katolików, słuchających nauki Błogosławionego i zanoszących prośby przed tron Boga, przez Jego wstawiennictwo. Bardzo wymowna scenografia dopełniała całości wyjątkowo wzruszającego spektaklu. Spotkanie festiwalowe zakończyła modlitwa, poprowadzona przez Ks. dr Mariusza Kozłowskiego w intencji młodzieży szkoły i biorącej udział w EUTRAPELII. Słowa uznania za śpiew zostały skierowane do scholi i muzyków, akompaniujących na gitarze i skrzypcach. Cały program zarejestrował pan Artur Nosowski z TVK „Stella”, a redaktor Jacek Marchewka przeprowadził wywiady z autorami spektaklu.
Zespół Szkół nr 2 w OpatowieW tym dniu również Kapituła udała się do Zespołu Szkół nr 2 im. B. Głowackiego w Opatowie, kierowanego przez dyrektora Barbarę Kasińską, na kolejną prezentację sceniczną, nad której kontynuacją czuwa niezmienie od 18. lat pani Małgorzata Grządziel. Każdej edycji stwarza możliwość i przekazuje inicjatywę uczniom, aby tworzyli programy artystyczne. Jedna z uczennic - Dagmara przygotowała scenariusz pt. „Wartości związanych z pokojem”, popierając przykładami, które obrazowały walory, mające znaczący wpływ na zachowanie pokoju. Dziewczyna żyjąca w czasach „Solidarności” miała przeświadczenie, że w tym czasie tworzy się nowa historia, oparta na sprawiedliwości i wolności. Kiedy wybrzmiała „Wolność”, uczniowie wspomnieli o Ukrainie, jej tęsknocie i dążeniu do niepodległości. Kolejna scena potwierdziła, że nie ma pokoju i wolności bez „Akceptacji”, gdyż pokój zewnętrzny, kształtowany jest przez pokój wewnętrzny, który jest wynikiem akceptacji w środowisku. Natomiast „Kompromis” jest walorem, dzięki któremu można uniknąć niepotrzebnych problemów i pokojowo rozwiązać piętrzące się sprawy. Następnie uczennice podkreśliły, że życie ludzkie bez „Moralności„, było by pozbawione wszelkich norm prawidłowego postępowania. Wszystkie wymienione walory ozdabiała specjalnie przygotowana prezentacja multimedialna, nawiązująca tematycznie do poszczególnych wątków historycznych. Dziewczęta ubrane na biało, z flagami w dłoniach, wątki poezji i pieśni o tematyce pokoju dopełniały całość prezentacji. Ks. Tomasz Lenart w imieniu Kapituły podziękował młodzieży za samodzielność i pomysłowość oraz podkreślił, że wybrane wątki historyczne są wciąż aktualne i żyją w polskim Narodzie.


Zespół Szkół w Tarnobrzegu28 maja 2015 r. Alicja Szewczyk, Ks. dr Marcin Hanus i Barbara Chodorek zostali zaproszeni do Zespołu Szkół im. Ks. St. Staszica w Tarnobrzegu, by wspólnie z uczniami uczestniczyć w modlitewnej zadumie nad uwielbieniem Matki Bożej - Królowej Pokoju. Spotkanie w kameralnym gronie rozpoczął znakiem krzyża i modlitwą Ks. dr Tomasz Cuber, wprowadzając słuchaczy w nastrój zamyślenia i skupienia nad pochwałą Maryi, czczonej i wzywanej przez ludzi imieniem Królowej, Wspomożycielki, Pocieszycielki, Przewodniczki, Pośredniczki i Niepokalanej. Chłopcy słowami poezji uwielbili Matkę Bożą, która od zarania dziejów rozświetlała ciemności, zapadające nad naszym krajem na przełomie czasów. Zaznaczyli, że Niepokalana dała światu Światłość - Jezusa, a w Kanie Galilejskiej wykazała troskę o wszystkich ludzi. Następnie złożyli pochwałę dla Matki, idącej Drogą Krzyżową wraz z Synem i pod Krzyżem wypełniającą Jego ostatnią wolę. Na koniec przywołali uroczystość Wniebowzięcia, aby zaznaczyć, że świętość, cichość i pokora Maryi zostały nagrodzone. Słowa wdzięczności zostały skierowane do Matki Bożej za niewyczerpaną miłość macierzyńską, za pośrednictwo przed Tronem Boga i nieustanne wsparcie do pokonywania trudnych, życiowych dróg. Dziewczętom dziękujemy za pochwałę Królowej Pokoju, poprzez piękne pieśni przy akompaniamencie skrzypiec i gitar. Całość uzupełniała prezentacja multimedialna, ukazująca różne wizerunki Maryi. Dziękujemy dyrekcji, pani Teresie Żygule i Jerzemu Stelmachowi za gościnność i zaproszenie na wyjątkowe chwile rozmodlenia, mające niezwykłe znaczenie dla rozwoju duchowego uczniów, a pani Ewie Kawalec za podtrzymywanie festiwalowych tradycji.
II LO im. J. Chreptowicza w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimNastępnie Kapituła udała się do Ostrowca Świętokrzyskiego, by uczestniczyć w spektaklu słowno - wokalno - muzycznym, przygotowanym przez Liceum Ogólnokształcące nr II im. J. Chreptowicza, pt. „Polacy w obronie pokoju, na przykładzie świętego Maksymilina Kolbe” według scenariusza uczennicy Adrianny. Na sali gimnastycznej, w obecności wielu uczniów zaprezentowano warunki życia i atmosferę domu rodziny Kolbe. Uczniowie mocno zaznaczyli wzajemne relacje pomiędzy rodzicami i synami, wychowanie w duchu religijnym i utwierdzanie w wierze chrześcijańskiej, a przede wszystkim tradycję żarliwej modlitwy do Niepokalanej, którą pokochał mały Maksymilian. W drugiej odsłonie przedstawili pobyt braci Kolbe w klasztorze i odwiedziny matki, które zaważyły na losie chłopców. Decyzja matki o wstąpieniu do zakonu wraz z najmłodszym synem przyczyniła się do tego, ze Maksymilian z pokorą przyjął wolę Boga. Dotarło do niego, że ich matka stała się narzędziem łaski, spływającej na jej dzieci i swoim dobrym przykładem, dała mu bodziec do wybrania kapłańskiej drogi i przyczyniła się do podjęcia decyzji o oddaniu życia za współwięźnia. Autorytet matki utwierdził Maksymiliana w służbie Bogu i Niepokalanej. Wspomnienie z dzieciństwa o przyjęciu białej i czerwonej korony od Maryi stało się żywe i znalazło odzwierciedlenie w przykazaniu miłości Boga i bliźniego. Dziękujemy młodzieży za dojrzałe postawy młodych chrześcijan, którzy dają się prowadzić ciepłą i pewną ręką Ks. Rafałowi Kuładze, a dyrekcji Sławomirowi Miszczukowi i Piotrowi Pobiedze za wieloletnią gościnność dla Festiwalu i stwarzanie warunków do kształtowania niezwykłych osobowości młodego, przyszłego pokolenia Polaków.


Katolickie Liceum Ogólnokształcące w SandomierzuSpektakl teatralny, przygotowany przez uczniów KLO im. Św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu, pt. „Szaleniec Niepokalanej” wyraźnie zapisał się w XVIII edycji. 27 maja Alicja Szewczyk, ks. dr Bogdan Krempa i Barbara Chodorek z Kapituły Festiwalu z przejęciem i wzruszeniem na twarzach, przeżywali ostatnie chwile życia głównego bohatera O. Maksymiliana Kolbe, Świętego, który oddał życie za współwięźnia w bunkrze głodowym. Pani Joanna Sarwa przygotowała scenariusz, czuwała nad jego realizacją i właściwym przekazem, aby wszyscy spojrzeli na Świętego i jego doświadczenie, jako na świadectwo towarzyszenia Jezusowi w Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu. W więziennej celi słychać narzekanie, złorzeczenia, a nawet bluźnierstwa, gdyż więźniowie nie mogą pogodzić się z sytuacją, jaka zgotował im los. O. Kolbe natomiast z entuzjazmem i rozpromienioną twarzą uspokaja ich, wspominając piękne chwile ze swojego życia, plany i zamierzenia. Ilekroć więźniowie narzekali, On opowiadał w kolejności o swojej wierze, nadziei, o miłości, którą trzeba być wypełnionym, by móc służyć Bogu i bliźniemu. Cierpienia więźniów ofiarował Niepokalanej i z każdym dniem modlił się do Niej coraz żarliwiej, szczególnie zwracając uwagę na moc modlitwy przez różaniec święty. Wspomniał też chwilę ze swojego dzieciństwa, w której spotkał Niepokalaną i przyjął z rąk Maryi dwie korony białą i czerwoną. Teraz, w ostatni dzień życia, Niepokalana ponownie przyszła do Niego, by w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zabrać Go do siebie. Michał, Karol i Bartek wraz z koleżankami, w swoim wystąpieniu ukazali postać O. Maksymiliana, jako człowieka energicznego, nowoczesnego i bardzo pobożnego, księdza, który nie mógł postąpić inaczej, dlatego świadomie i dobrowolnie wybrał Krzyż w imię miłości do Boga i Niepokalanej.
Gratulujemy dyrekcji szkoły tak wspaniałych uczniów, którzy swoje talenty artystyczne poszerzają poprzez Festiwal.
Zespół Szkół nr 2 w Stalowej WoliNastępnie Kapituła udała się do Stalowej Woli, gdzie Zespół Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki na auli, wypełnionej uczniami, przedstawił spektakl teatralny, pt: „Kładę przed Tobą życie i śmierć - sam wybierasz”. Scenariusz Pani Renaty Pachacz, przy współpracy uczniów i duchowym wsparciem Ks. Wiesława Marszałka, zawierał historię 17 - letniej dziewczyny - wzorowej uczennicy Liceum Plastycznego, pochodzącej z „dobrego domu”, w którym nigdy nie brakowało miłości, zaufania, ale też i dyscypliny. Pewnego dnia córka zawodzi zaufanie rodziców, okłamuje ich, sądząc, że takie ma prawo i prawda nigdy nie ujrzy światła dziennego. Rodzice dowiadują się jednak o jej kłamstwie i wyciągają odpowiednie konsekwencje. Weronika za namową wcześniej poznanego przystojnego Igora, ulega mu i zaczyna wraz z nim zażywać narkotyki. Rodzice wyrzucają ją z domu, a ona wprowadza się do mieszkania chłopaka. Sielanka nie trwa długo, ponieważ pojawia się problem „głodu”, co staje się powodem kłótni między młodymi. Kiedy przedawkowali, Weronika trafia do szpitala. Odzywa się w niej sumienie i zrozumiała, że miała wszystko, ale uległa złym wpływom środowiska i z własnej naiwności straciła ciepło i miłość rodziców. Przedstawienie pokazało przede wszystkim młodzieży, że stoi przed nimi wybór i sami mogą wybrać dobro lub zło, pokój wewnętrzny w sobie i w rodzinie lub wojnę z tym, co piękne, czyste i niewinne. Wybór każdego człowieka budzi głos sumienia. Jeżeli życie opierasz na wierze w Boga, pokonasz lęk i przeciwstawisz się złu. Jeżeli jest inaczej, to jesteś przegrany, ale to „twoja decyzja” wybrzmiała ostatnia sentencja spektaklu.
Członkowie Kapituły podziękowali młodzieży za udział w festiwalowych zmaganiach, a Pani Renacie Pachacz za uwrażliwianie młodego pokolenia na wartości chrześcijańskie, przekazywane przez 18 lat czynnego udziału w „Eutrapelii”.


Zespół Szkół nr 2 w Tarnobrzegu26 maja, w Dzień Matki, Zespół Szkół Nr 2 im. B. Głowackiego w Tarnobrzegu, zgromadził wszystkich w Kościele Św. Barbary, aby w klimacie zadumy i refleksji móc rozważać o „szczęśliwym pokoju”, mającym źródło w Duchu Świętym. Prezentacja multimedialna, stanowiąca główny trzon całej prezentacji, ukazywała piękno przyrody, krajobrazy namalowane ręką Stwórcy, a przede wszystkim czuwającego nad nami Boga w symbolu Gołębicy. Wprowadziła ona nas w nastrój zamyślenia i zastanowienia nad właściwą istotą pokoju, o którym mówił Jezus. Zapewniał, że serce każdego człowieka może napełnić prawdziwym pokojem, jeżeli otworzy się na działanie Łaski Bożej. Nauką tą karmił się Święty Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju, który we własnym życiu przeżył zagrożenie działań wojennych i dlatego niestrudzenie, przez cały Pontyfikat, był Orędownikiem Pokoju. Dał nam również Maryję za Matkę i Orędowniczkę Pokoju, której zawierzył swoją Ojczyznę i cały świat. Natomiast Matka Boża dała ludziom skuteczną broń w walce o pokój w postaci różańca i modlitwy. Uczniowie zauważyli też, że pokój nie istnieje bez obrony życia nienarodzonych, dlatego prawdziwa matka, dająca życie i broniąca życia jest szczególnym twórcą pokoju. Podkreślili również, że pokój jest największym wyzwaniem naszych czasów i wymaga dialogu, otwartości, ofiarnej współpracy i dobrej woli. Krótkie rozważania i obraz uzupełniało szerokie spektrum pieśni, niezwykle pięknie wykonanych, zarówno przez Patrycję, Karolinę i Piotra, jak i Arkadiusza i Damiana, którzy dodatkowo akompaniowali chórowi, śpiewającemu na głosy.
Kapituła Festiwalu zgodnie uznała, że obecna prezentacja szkoły jest jedną z najpiękniejszych modlitw, wyśpiewanych ku czci Trójcy Świętej i w hołdzie Matce Bożej. Dziękujemy Pani Teresie Szustak, Beacie Oszajcy i Marzenie Karwat za szerzenie wartości chrześcijańskich poprzez Festiwal, a Dyrektorowi szkoły Markowi Szczytyńskiemu gratulujemy tak wspaniałych uczniów i ich patriotycznych postaw.


Centrum Kształcenia Rolniczego w PotoczkuDrugi dzień „Zielonych Świąt” zaprowadził Kapitułę Festiwalu do jednego z uroczych zakątków Diecezji Sandomierskiej, do Potoczka, na zaproszenie Dyrekcji Zespołu Szkół - Centrum Kształcenia Rolniczego Pana Dariusza Wolana i Pana Andrzeja Olszyńskiego. Grupa uczniów czynnie włączyła się w nurt festiwalowych prezentacji i przygotowała program sceniczny pt. „Wybory”, według scenariusza Karoliny i ks. Mariusza Krasuli. Młodzież skupiła się na osobie Jezusa Chrystusa, który w Ogrodzie Oliwnym dokonuje wyboru, zgodnie z wolą Ojca dla dobra człowieka. Przyjmuje „kielich gorzkiej męki”, dla zbawienia każdego człowieka. W drugiej odsłonie Jezus staje przed Sądem w osobie kobiety, która bije się z myślami, jaki wydać wyrok. Zdaje sobie sprawę z niewinności Jezusa, jednak perspektywa lepszej posady i wyższego wynagrodzenia sprawia, że skazuje Jezusa na ukrzyżowanie. Natomiast, kiedy zajrzeliśmy do jednej z rodzin, zauważyliśmy, jak ważna jest wzajemna miłość i zaufanie, wzajemne zrozumienie drugiej osoby, która jak Chrystus chce dzielić się dobrym słowem i gestem, nawet z odepchniętymi przez los skazańcami, ryzykując utratę własnego szczęścia. Kiedy Chrystus umiera na Krzyżu, główni bohaterowie spektaklu proszą Go o przebaczenie, gdyż dociera do nich prawda o pięknej miłości Boga do człowieka.
Gratulujemy młodzieży pomysłu, zaangażowania bez granic i wrażliwości na piękno wnętrza każdego człowieka. Podziękowania kierujemy na ręce księdza Mariusza Krasuli, który aktywnie pracuje z uczniami szkoły i angażuje ich w wiele projektów. Całe spotkanie zarejestrowała Telewizja Kablowa „STELLA” ze Stalowej Woli, reprezentowana przez Bartłomieja Fitasa.


Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu włączył się aktywnie do Festiwalu i w dniu 21 maja, w jednej z sal lekcyjnych uczniowie II klasy Liceum Sportowego przedstawili wybrane z dziesięciu prac pisemnych fragmenty o symbolach pokoju. W kameralnym gronie, w obecności Pani Wicedyrektor Danuty Jarosz, Ks. dr Marcina Hanusa, Barbary Chodorek i Alicji Szewczyk oraz Siostry Grażyny, pod kierunkiem której uczniowie pracowali, zostały przybliżone różne znaki pokoju. Wśród nich najbardziej popularne były gołąbek, gałązka oliwna, Oko Opatrzności, słupy pokoju, stawiane jako pomniki i pamiątki Światowych Dni Modlitwy o pokój oraz Betlejemskie Światło Pokoju. Młodzież dokładnie przybliżyła w swoich pracach znaczenie poszczególnych symboli oraz uzupełniła własnymi przemyśleniami, który z tych znaków jest najbardziej znany i jakie znaczenie ma dla nich samych, jako przyszłego pokolenia Polaków. Ks. dr Marcin Hanus, podsumowując spotkanie podpowiedział młodzieży jeszcze jeden symbol pokoju, jakim jest uścisk dłoni. Dlatego na zakończenie spotkania, po wspólnej modlitwie w intencji pokoju na świecie wszyscy uścisnęli sobie dłonie. Dziękujemy Dyrektorowi Sławomirowi Mazurkowi za stwarzanie przyjemnej atmosfery w szkole, kształtującej rozwój nie tylko naukowy, ale i duchowy wszystkich uczniów.


Zespół Szkół nr 3 w TarnobrzeguFestiwalowa podróż przez Diecezję Sandomierską zaprowadziła Kapitułę w gościnne progi Zespołu Szkół Nr 3 w Tarnobrzegu, gdzie została serdecznie przyjęta przez dyrektorów szkoły pana Roberta Stawowego i panią Iwonę Rudnicką. Młodzież, przygotowując programy artystyczne przez kolejne edycje, tak je konstruuje, aby wszyscy w nich uczestniczący, mogli się zatrzymać i zamyśleć nad poruszanymi tematami, ubogacającymi wnętrze każdego człowieka. 20 maja kilkoro uczniów przedstawiło program modlitewno - refleksyjny pt. „Wybrana droga życia zgodna z powołaniem”, przywołując postać św. Jana Pawła II - Orędownika Pokoju i orędującego za nami u Boga. Prezentacja multimedialna, przygotowana przez Angelikę, pozwoliła wszystkim wrócić wspomnieniami do bogatego pontyfikatu Papieża Polaka. Ukazała Ojca Świętego w różnych sytuacjach, miejscach, podczas spotkań z różnymi ludźmi i na różnych kontynentach. Komponowała się także ze scenkami sytuacyjnymi, w których młodzi ludzie po wielu latach z ciężarem życiowych niepowodzeń, z bagażem doświadczeń stają przed obliczem „Świętego naszych czasów”, aby Jemu zawierzyć swoje życie, podziękować i prosić o wstawiennictwo. Nie każdemu z występujących łatwo było się przełamać, by opowiedzieć swoje historie życia, które w jakiś przedziwny i nie wytłumaczalny sposób zbiegły się z datą rozpoczęcia pontyfikatu, śmierci Papieża o raz Jego urodzin. Przedstawienie, według scenariusza napisanego przez Kingę, było pokłonem złożonym św. Janowi Pawłowi II w imieniu całej młodzieży szkolnej z okazji 95.rocznicy urodzin. Tło scenograficzne, umajone kwiatami, zawierało obraz Matki Bożej Częstochowskiej, wizerunek św. Jana Pawła II oraz płonące znicze.
Prezentację podsumował Ks. dr Bogdan Krempa słowami „Ten program pokazał, że przesłania św. Jana Pawła II ciągle żyją i znajdują odzwierciedlenie w działalności przyszłego pokolenia Polaków, gdyż przyszłość zaczyna się dziś”. Spotkanie zakończyła modlitwa o wyproszenie łask za wstawiennictwem , poprowadzona przez ks. Bogdana i ks. Damiana. Dziękujemy pani Wioletcie Wilk za czuwanie nad rozwojem duchowym swoich podopiecznych i wskazywanie osoby św. Jana Pawła II do naśladowania.


Gimnazjum im. Orląt w Rudniku18 maja 2015 r. członkowie Kapituły zostali zaproszeni po raz kolejny do Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem, na przedstawienie zatytułowane słowami samego Chrystusa „Pokój mój daję Wam”. Na Sali gimnastycznej zgromadziła się społeczność szkolna oraz zaproszeni goście pani Mieczysława Konefał - zasłużony nauczyciel historii, pani Halina Sobota - kierownik Miejsko Gminnego ZEAS w Rudniku nad Sanem, pani Krystyna Pigoń - Kubik oraz Ks. proboszcz Waldemar Farion. Scenariusz przygotowała pani Joanna Maczuga z Panią Moniką Grodzicką - Meyer, przy współpracy muzycznej pana Waldemara Skiby i opieki duchowej Ks. Zbigniewa Kargula. Scenki teatralne opracowane przez uczniów wyrażały atmosferę rodzinnego dom, w którym powinno doświadczać się pokoju. Pierwsza scena przedstawiała rodzinę , w której ojciec żyjąc w nałogu, wywołuje awantury i nie zauważa rozpadu życia rodzinnego, przyczyniające się do braku harmonii i spokoju. Natomiast w drugiej scence młodzież ukazała właściwą rolę rodziców, którzy potrafią pogodzić skłócone dzieci, zażegnać awanturom, a przede wszystkim podzielić się ciepłym słowem, uśmiechem, gestem i zasiąść przy skromnym, ale wspólnym stole. Ponadto przewołali dwie postaci z grona błogosławionych. Matkę Teresę z Kalkuty, która swoim postępowaniem nauczyła, że to, co otrzymujemy, tym należy się dzielić z bliźnim oraz Księdza Jerzego Popiełuszkę świadczącego swoim życiem, że pokój musi być zbudowany na sprawiedliwości, w duchu miłości i prawdy. Oboje pozostawili nam przesłanie, że solidarność to jedność serc, umysłów i rąk, zakorzenionych w ideałach, które zdolne są przemieniać świat na lepsze. Występ wzbogacił śpiew chóru przy akompaniamencie gitar. Alicja Szewczyk w imieniu Kapituły podziękowała dyrektorowi szkoły Andrzejowi Błażowi za rozumienie idei Festiwalu, wspaniałych postaw Grona Nauczycielskiego i zaangażowanej młodzieży. Na szczególną uwagę zasługuje scenografia, bogata w symbole pokoju, twarze błogosławionych, umajona bukietem bzu została wykonana przez uczniów.


Zespół Szkół Ogólnokształcących w ZaklikowieNa Festiwalowym szlaku nie mogło zabraknąć Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie i dlatego 30 kwietnia uczniowie, zainspirowani pomysłem pani Marty Topolskiej, przy współpracy Jolanty Szkaradek i Ks. Zbigniewa Kozieła, przedstawili program refleksyjno - modlitewny pt. „Dla pokoju - zło dobrem zwyciężaj”. W programie zobaczyliśmy scenkę, ukazującą czas i ludzi nieświadomych, że nieszczęście czai się na każdym kroku i w pewnym momencie stali się ofiarami zamachu terrorystycznego. Następnie w prezentacji multimedialnej zostały zaprezentowane sylwetki osób, m.in. M.L. King, M. Mandela, I. Sendlerowa, J. Korczak, Joanna d’Arc, A. Nobel, J. Ochojska, bł. Ks. Jerzy Popiełuszko i św. Jan Paweł II. Osoby te w różny sposób dążyły do pokoju, budując przyszłość na sprawiedliwości i dobru, przeciwstawiali się przemocy i swoim życiem, i postępowaniem głosili, że pokój jest drogą, którą trzeba podążać. Poezja m.in. L. Staffa, A. Kamieńskiej i P. Łyszczarza, ubogacała i nawiązywała do odpowiednich wątków o tych, którzy czynili „coś” dla pokoju w rodzinie, w społeczeństwie, w kraju i na świecie. Młodzież zacytowała, że dla wszystkich ludzi starczy miejsca „pod wielkim, błękitnym dachem nieba”. Adrianna i Konrad wraz z koleżankami i kolegami tak skonstruowali scenariusz, aby wszyscy zrozumieli, że pokój jest największą wartością, opartą na miłości, wzajemnym zrozumieniu i tolerancji i pomimo wszystko należy dostrzegać piękno tego świata. Członkowie Kapituły zwrócili szczególną uwagę na wyjątkowo piękny śpiew i odpowiedni repertuar wokalny, dobrany przez pana Stanisława Długosza. Pogratulowali dyrekcji szkoły panu Waldemarowi Plennikowskiemu i pani Ewie Laskowskiej kompetentnej Kadry Pedagogicznej, współpracującej ze sobą i wspierającej się na płaszczyźnie dydaktycznej, artystycznej i religijnej. Spotkanie zakończyła modlitwa w intencji pokoju oraz pieśń pt. „Ty prowadzisz nas”, skierowana do Świętego Jana Pawła II - orędownika pokoju naszych czasów.


KLO w Ostrowcu Świętokrzyskim „Błogosławieni, którzy czynią pokój” - zabrzmiały słowa, rozpoczynające „Eutrapelię” w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Marcina Popiela w Ostrowcu Świętokrzyskim w szkole 29 kwietnia br. Myśl ta wprowadziła nas w rozważanie o pokoju, który jest głównym zadaniem wszystkich ludzi na całym świecie, aby w myśl nauki Chrystusa o niego zabiegać, troszczyć się i podkreślać jego znaczenie na każdym kroku. Młodzież zaprosiła koleżanki i kolegów wraz z nauczycielami i Kapitułą na nietypową lekcję, podczas której zaznaczyli, że o pokój trzeba walczyć, niekoniecznie przelewając krew na polu bitwy z bronią w ręku. W kilku scenkach, np. spotkanie w sklepie czy dyskusja przed budynkiem Sądu, uczniowie zwrócili uwagę, że dbanie o pokój powinno być codziennym odruchem i nawykiem. Jednocześnie podkreślili znaczenie języka, który jest świadectwem kultury i tradycji danego narodu. Walczyć więc o pokój można zwyczajnie, poprzez siłę słowa i szacunek do języka własnego narodu. Pokazali, że słowa mają wyjątkową moc, gdyż ubogacają i rozwijają, ale też mogą być źródłem nieporozumień i przyczyną grzechu. Na nasze zubożałe słownictwo musimy zwrócić szczególną uwagę, aby dbać o poprawną wymowę i kulturę słowa. Uczniowie z klasy I i II LO przedstawili program, według scenariusza pani Mai Bińczak, współpracującą z Wojciechem Szymańskim. Poprzez analizę słowną, dialogi, scenki i fragmenty filmów udowodnili, że Festiwal Kultury Chrześcijańskiej niesie walory rozrywkowe, integracyjne oraz dydaktyczne i jest czasem dobrej i mądrej zabawy. Ks. dr Marcin Hanus w imieniu Kapituły podziękował dyrektorowi szkoły ks. Krzysztofowi Mikulskiemu za właściwe kształtowanie postaw uczniów pod względem intelektualnym i duchowym.


Zespół Szkół nr 3 w Stalowej WoliZespół Szkół nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli pielęgnuje tradycje festiwalowe i po raz 18-ty włączył się czynnie z programem słowno - muzycznym pt. „Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni będą nazwani Synami Bożymi”. Członkowie Kapituły zostali zaproszeni do jednej z klasopracowni przez Dorotę Wdowiak, koordynującą Festiwal w szkole i Małgorzatę Pokorę, która przygotowała scenariusz i młodzież, biorącą udział w przedstawieniu. Zaproszenie do wspólnej refleksji nad potrzebą pokoju w dzisiejszym świecie, uczniowie zobrazowali w pantomimie, ukazującej reakcje młodego człowieka na odwiedziny różnych gości. Każdego z odwiedzających przyjmował on, zakładając maskę, która między innymi pasowała do trendów mody, sytuacji losowej. Kiedy jednak u drzwi staje Chrystus, ten młody człowiek nie znajduje odpowiedniej maski, pod którą mógłby się ukryć. Dlatego też nie otwiera Chrystusowi drzwi do swojego życia, ale wcale z tego powodu nie jest szczęśliwy.
Jeżeli zaprzyjaźnimy się z grzechem, nie możemy za wszelką cenę od niego się oderwać. Nikt nam nie może pomóc, ponieważ wola człowieka jest zbyt słaba. Jedynie Chrystus, przychodząc z miłością do człowieka, jest w stanie go uwolnić z kajdan niewoli grzechów. Przyjmując tę miłość oddychamy swobodnie, gdyż ona pozwala zwalczyć pychę i z lepszą perspektywą spojrzeć na świat. Młodzież swoim programem odpowiedziała, że wszyscy potrzebujemy pokoju w naszych sercach, życiu, w rodzinach, w relacjach z innymi, a przede wszystkim z Bogiem.
Dziękujemy za bogactwo symboli, gestów, słów i pomysł, który w pełni przemówił do widzów. Członkowie Kapituły podziękowali dyrekcji Pawłowi Ciołkoszowi, Halinie Idec i Małgorzacie Maziarz za gościnność i prowadzenie młodzieży drogą kultury polskiej i chrześcijańskiej.


Zespół Szkół w KlimontowieKolejną szkołą na szlaku festiwalowym „Eutrapelia” był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Klimontowie. 16 kwietnia 2015 r. - w wigilię 150. rocznicy urodzin Patronki i trzeciej rocznicy nadania imienia szkole, uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. św. Jacka, której przewodniczył Ks. dr Marcin Hanus, a koncelebrował i homilię wygłosił Ks. Robert Capała. Do kościoła przybyła cała społeczność szkolna na czele z panią dyrektor Marią Kubik oraz członkowie Kapituły. Oprawę Liturgii przygotowali uczniowie. Druga część uroczystości miała miejsce w budynku szkoły, na auli i rozpoczęła się od wprowadzenia Sztandaru Szkoły, i przybliżenia rysu biograficznego oraz twórczości literackiej Świętej Urszuli. Obchody rocznicowe zostały połączone z prezentacją festiwalową pt. „Gołąbek pokoju - symbole pokoju w pracach plastycznych”. Uczniowie zawarli w nich znaki ikoniczne oraz postacie, które swoim życiem i działalnością głosiły pokój na świecie. Symbole: gołąbek, oko Opatrzności, gest podania dłoni, tęcza oraz postać Świętego Jana Pawła II, Świętej Matki Teresy z Kalkuty, Świętego Franciszka, Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki oraz Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego zainspirowały dziewczęta i chłopców do czynnego udziału w „Eutrapelii”. Młodzież przybliżyła znaczenie poszczególnych znaków i ich wpływ na kształtowanie postaw kolejnych pokoleń. Treści ubogacone zostały wyjątkowymi wokalami Magdaleny i Pauliny. Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Maria Kubik, dziękując społeczności szkolnej i wszystkim zaproszonym gościom za wspólne przeżywanie święta patronalnego szkoły. W imieniu dyrektora Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” , dr Ewy Sęk członkowie Kapituły Alicja Szewczyk i Barbara Chodorek wyraziły słowa uznania dla młodzieży, która wzoruje się na przykładzie Patronki Szkoły i nauczycieli, którzy na co dzień kształtują postawy młodzieży, przekazując im wartości chrześcijańskie i patriotyczne.


Szkoły janowskie15 kwietnia 2015 r. Kapituła udała się do Janowa Lubelskiego, na zaproszenie dyrekcji trzech janowskich szkół. Na sali widowiskowej Janowskiego Domu Kultury zasiadły delegacje uczniów z nauczycielami oraz zaproszeni goście: pan Jerzy Bielecki - Starosta Powiatu, pan Bartosz Piech - Wicestarosta, Ks. dr Jacek Staszak i Ks. dr Jacek Beksiński oraz Ks. dr Bogdan Krempa, Alicja Szewczyk, Barbara Chodorek i Artur Nosowski z TVK „Stella”.
logoPrezentacje festiwalowe rozpoczęło Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza spektaklem teatralnym, według scenariusza S. Marioli i Elżbiety Tylus pt. „Niezwykłe spotkanie”. Każdy z nas potrzebuje kogoś, kto wypełni serce spokojem, szczególnie wtedy, kiedy jest narażony na grzech, kiedy ogarnia go słabość i lęk, brakuje zainteresowania ze strony najbliższych. Sam nie jest w stanie wybawić się ze swojego ograniczenia i osaczenia. Główna bohaterka Magdalena spotyka Osobę, która mówi o miłości, prawdzie, nadziei. Uczy, że należy rozmawiać z Bogiem nawet wtedy, kiedy myśli, że Go nie ma, lub że nie jest potrzebny. Spotkana osoba prowadzi ją do tancerki na wózku inwalidzkim i przez rozmowę wlewa nadzieję na uzdrowienie. Następnie przechodzą do chłopca, który przeżywa chorobę alkoholową swojego ojca. Rozmawiając z nim pouczył, że trzeba się otworzyć na łaskę i działanie Boga, żeby doznać cudu. Na koniec pochylają się nad nieletnią narkomanką, niewidzącą sensu życia i niewierzącą w miłość. Osoba utwierdza dziewczynę w przekonaniu, że może pokochać, poczuć się kochaną, a przez to ocalić siebie. Magdalena w tej Osobie, z którą wędrowała, rozpoznaje Jezusa. Jezus dotknął ją niewypowiedzianą miłością, rozświetlającą sens jej życia. Jeżeli zaufamy Chrystusowi i pozwolimy się dotknąć Jego miłością, to nasze serce napełni się pokojem. Słowa uznania kierujemy do młodych aktorów za bogactwo form artystycznych, do muzyków za oprawę instrumentalną, a pani dyrektor szkoły Alicji Gąbce za ciepłe i gościnne przyjęcie Festiwalu już po raz osiemnasty.
logoDrugi program artystyczny w wykonaniu Zespołu Szkół Zawodowych, kierowanego przez Mariusza Wielebę i Jadwigę Chmiel, ukazał postać Matki Bożej Królowej Pokoju według scenariusza Anny Szmidt, przy współpracy Angeliki Wieczorek i Ks. Mateusza Kozieła. Uczniowie w kilku scenach przedstawili Objawienia Fatimskie i poszczególne przesłania Matki Bożej Fatimskiej, skierowanej do trójki dzieci Hiacynty, Franciszka i Łucji. Dzieci podjęły niezwykle trudne zadanie odmawiania różańca świętego w różnych intencjach, najbardziej o pokój na świecie i za dusze w czyśćcu cierpiące. Poszczególne sceny upiększone zostały pieśniami maryjnymi, wprowadzającymi w klimat tamtego czasu, pełen rozmodlenia i skupienia. Młodzież przygotowała również film, ukazujący siłę wiary, nadziei i miłości Świętego Jana Pawła II oraz zawierzenie Matce Bożej swojego życia i całego świata. Na szczególną uwagę zasługują utwory wokalne w wykonaniu dziewcząt oraz trio męskie, które zagrało na klarnecie, trąbce i saksofonie.
logoZespół Szkół im. Wincentego Witosa prezentacją sceniczną, przygotowaną przez młodzież i Ks. Sylwestra Utnika, z pomocą Agnieszki Widz oraz wsparciem pani dyrektor szkoły Teresy Biernat i Ks. dr. Waldemara Olecha zamknął festiwalowe przeżycia w Janowie Lubelskim. Program pt. „Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko - orędownik pokoju i wolności”, przybliżył nam sylwetkę nieugiętego Kapłana Solidarności, który uczył Polaków, jak kochać Boga i bliźniego w myśl przykazań Bożych, jak walczyć, nie używając broni, jak dobro stawiać ponad zło i jak zło zwyciężać miłością. Artyści zarysowali krótką biografię Błogosławionego, przybliżyli klimat spotkania z robotnikami, by przekazać im otuchę i wsparcie modlitewne. Podkreślili, że nie bał się głosić prawdy, i że zło trzeba zwyciężać dobrem. Uczniowie zwrócili uwagę, że jest to postać godna naśladowania, zapewnili o kontynuacji jego nauki i swoją postawą utwierdzili w przekonaniu, żeby zawsze być sobą i nie bać się wyrażać swoich poglądów.
Kapituła zwróciła uwagę na wymowną scenografię, wysoki poziom wokalny i różnorodność form artystycznych.


Zespół Szkół nr 1 w Opatowie14 kwietnia 2015 r. Opatowski Ośrodek Kultury wypełnił się uczniami z Zespołu Szkół nr 1 na czele z panią dyrektor Magdaleną Gdowską, by obejrzeć prezentację festiwalową pt. „A to Polska właśnie”. Młodzież w kilku scenach przedstawiła przekrój dziejowy naszej Ojczyzny, zawierający znaczące wydarzenia, mające wpływ na losy i przyszłość Polski. Na początku wszystkim poległym powstańcom oddały hołd wdowy. Czas zaborów pokazał, że nadzieja zawsze umiera ostania. Następnie Konrad Wallenrod nawoływał do zrywu narodowego i zwrócił uwagę, że o Ojczyznę trzeba walczyć. Kiedy Polska odzyskała niepodległość po 123. latach niewoli, zapanowała radość. Nie trwała jednak długo, gdyż ponownie nałożono kajdany kolejnej wojny. W dalszej części aktorzy ukazali symbole Polaków, którzy oddali życie za Ojczyznę: oficerów zamordowanych w Katyniu, udręczonych żołnierzy wyklętych, robotników walczących w stanie wojennym oraz elitę Polski, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Obecne pokolenie młodych Polaków podkreśliło wartość dziedzictwa narodowego, wyrażone w symbolach polskiej chaty, malw i słoneczników przy wiejskiej zagrodzie oraz strój ludowy, noszony z dumą, pod którym kryje się serce bijące dla własnego narodu. Młodzi Polacy są Solą Ziemi, która nadaje smak, rytm i pokazuje właściwe miejsce na Ziemi, na której byliśmy, jesteśmy i będziemy.
Kapituła w składzie Ks. dr Marcin Hanus, Ks. dr Michał Spociński, Barbara Chodorek i Alicja Szewczyk zwróciła szczególną uwagę na bogatą scenografię, wykonaną przez, stosownie dobrane utwory wokalne i instrumentalne oraz piękny śpiew. Gratulujemy pani Edycie Gwoździk, która z edycji na edycję poszerza wiedzę uczniów o kolejne lekcje patriotyzmu i językiem artystycznym uczy przekazywać kulturę chrześcijańską.


Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej WoliCentrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli po raz osiemnasty otworzyło gościnne progi dla Festiwalu „Eutrapelia”. Na auli zgromadzili się uczniowie dwóch klas wraz z nauczycielami, a członkowie Kapituły zasiedli w towarzystwie pani dyrektor Anny Woś. Młodzież w programie artystycznym, przygotowanym według autorskiego scenariusza Michality Ks. Dariusza Kielara, zobrazowała temat pt. „Sprawiedliwość, gwarancją wewnętrznego pokoju człowieka i poszukiwania go dla innych”. W kilku scenkach aktorzy ukazali jeden z problemów, z jakimi borykają się obecni nastolatkowie. W przyjacielskie relacje wkradła się podstępnie zazdrość, która popchnęła jedną z dziewcząt do fałszywego oskarżenia przyjaciółki z klasy. W sprawę rozwiązania problemu włącza się wychowawca, który informuje matkę o zaistniałej kradzieży. Matka nie wierzy w winę córki i broni jej. W niedługim czasie wszystko rozstrzyga się na korzyść oskarżonej. Zeznania świadka, którego dręczą wyrzuty sumienia, oczyszczają dziewczynę z podejrzeń.
Budowanie pokoju w zwykłej codzienności to zadanie dla każdego z nas. Droga prowadząca po ścieżkach pokoju, kształtowana jest przez sprawiedliwość, tolerancję, szacunek i otwartość na drugiego człowieka. Młodzi ludzie, w relacjach między sobą, muszą przezwyciężać swoje słabości i wybierać drogę porozumienia i pojednania, by według nauki Świętego Jana Pawła II budować przyszłość w duchu sprawiedliwości, miłości i mądrości Bożej. Zdarzenie, ukazane w scenkach, dało nam do zrozumienia, że nasze życie musimy opierać na pokoju i sile wewnętrznej, mającej źródło w Bogu. Pozwolą one odeprzeć pokusy, przyznać się do popełnionego błędu i zmienić na lepsze swoje życie.
Program ubogacał przepiękny wokal Karoliny z akompaniamentem Bartka z gitarą i kompozycja wokalna Tomasza. Kapituła Festiwalu podziękowała kadrze pedagogicznej Magdalenie Kępie, Anecie Wójcik, Ks. Radosławowi Królowi i Ks. Markowi Czai za wychowanie w duchu pokoju i wpajanie młodzieży nieprzemijających wartości oraz Dyrekcji Piotrowi Żyjewskiemu i Annie Woś za kontynuację tradycji aktywnego uczestnictwa szkoły w Festiwalu.


LO nr3 w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimLiceum Ogólnokształcące nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz pierwszy przystąpiło do Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA”. 10 kwietnia 2015 r. Kapituła w składzie Ks. dr Bogdan Krempa, Alicja Szewczyk, Barbara Chodorek i Teresa Pękalska, została zaproszona do szkoły na autorski program słowno - muzyczno - refleksyjny, przygotowany przez młodzież z klasy I a pt. „Solidarni z Ukrainą”. W sali teatralnej, wypełnionej uczniami, przybyłymi z nauczycielami, zatopiliśmy się w klimacie zadumy i refleksji nad sytuacją, panującą na Ukrainie i jej rozpaczliwym wołaniem o pomoc, by w końcu zapanował pokój. Młodzież w prezentacji multimedialnej, ukazała niekończącą się walkę, wyrządzane krzywdy drugiemu człowiekowi, niesprawiedliwość i nienawiść. Krótkie rysy historyczne narodu ukraińskiego przeplecione zostały wyjątkowymi utworami wokalnymi, napisanymi i wykonanymi przez Kingę Pastuszkę z klasy trzeciej. Dziewczęta i chłopcy swój program wzbogacili poezją Kamila Obary, Marka Grechuty i Cypriana Kamila Norwida, a przez to uświadomili wszystkim wagę wolności i miłości do własnego kraju. Jego obrona powinna być naszym świętym obowiązkiem według nauki Autorytetu naszych czasów - Świętego Jana Pawła II, pielgrzyma pokoju, dialogu i nadziei. Twórcy programu zaapelowali, aby otworzyć serca na drugiego człowieka, by być solidarnymi z uciemiężonymi braćmi, a przede wszystkim dążyć nieugięcie do szerzenia pokoju na wszystkich płaszczyznach.
Na ręce pana dyrektora Roberta Wardy członkowie Kapituły pogratulowali szkole debiutu, bogatego w pomysł, interpretację, odpowiedni przekaz i bogactwo symboli, a Księdzu Piotrowi Cecule za poruszenie artystycznych strun duszy, nawołujących do wspólnego rytmu serc, bijących dla Chwały Bożej i wszystkich, którzy czynią pokój.


Eutrapelia w LO - Rudnik nad SanemTrzecią szkołą, biorącą czynny udział w XVIII edycji FKCh „Eutrapelia” jest Liceum Ogólnokształcące w Rudniku nad Sanem. Tegoroczni maturzyści w dniu 20 marca zaprezentowali montaż słowno - muzyczny, połączony z prezentacją multimedialną pt. „Gołąbek pokoju”. Scenariusz przygotowali: ks. Paweł Paterek, Joanna Chowaniec, Alicja Szymonik i Renata Mączka. Na sali zasiadła młodzież z klas I, pod opieką pani Bernadetty Podstawek - Przybysz oraz zaproszeni goście: pani Anna Korasiewicz - Komendant Szczepu Harcerskiego „Puszcza”, która podczas programu przybliżyła tradycję przekazywania „Betlejemskiego Światełka Pokoju”, ks. Edward Franuszkiewicz i Krystyna Wójcik - dyrektor MOK. Dziewczęta i chłopcy wcielili się w redaktorów i fotoreporterów rudnickiej TV „PAX” i na żywo, sprzed gmachu szkoły, relacjonowali historię różnych symboli pokoju, przybliżając ich znaczenie w Polsce i na świecie: gołąb, gałązka oliwna, papierowy żuraw, pierwsza świeca w wieńcu adwentowym i wymowny uścisk dłoni. Całość prezentacji spinała klamra multimedialna, ukazująca postać największego Orędownika Pokoju naszych czasów, Papieża Polaka, Świętego Jana Pawła II, który głosił, że pokój jest możliwy, gdyż zaczyna się od nas samych i jest naszym obowiązkiem.
Kapituła w osobach Alicja Szewczyk, ks. Marcin Hanus i Barbara Chodorek, zwrócili uwagę na różnorodność form, dokładny przekaz informacji i estetykę prezentacji. Pogratulowali pani dyrektor szkoły Joannie Chowaniec zaangażowania w sprawy pielęgnowania kultury polskiej i tradycji lokalnych.


Eutrapelia w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w SandomierzuZespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu, 30 stycznia 2015 r., swoją prezentację festiwalową pt. „Pojednanie” przedstawił na scenie Sali widowiskowej szkoły. Uczniowie z klas I przybliżyli współczesny czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Wielkie poruszenie panowało w piekle, ponieważ jego mieszkańcy obmyślili, jak zaszkodzić ludzkim duszom. Zmobilizowali wszystkie siły, aby zepsuć ludziom na Ziemi ten święty czas. W niebie zaś trwa radosny czas oczekiwania, a Archaniołowie rozmawiają, że muszą być czujni, gdyż piekło nie pozostanie obojętne i bezczynne wobec rodzącej się Miłości, radości dobra i rodzinnego ciepła. Na Ziemi rodzina narażona jest na pokusy, gdyż szatan wszelkimi siłami chce zniszczyć każde dobro. Stwórca jednak staje w obronie rodziny i wysyła aniołów, którzy pomagają ludziom przezwyciężyć zło. Dzięki niebiańskim mocom w sercu każdego człowieka rodzi się Chrystus, by dać przebaczenie, miłość i pokój. Zwycięża dobro, a szatan ponosi klęskę. Występ pięknym śpiewem pastorałki zakończyła Karolina.
Kapituła w osobach dr Ewa Sęk, Ks. dr Bogdan Krempa i Alicja Szewczyk podziękowała uczniom za wyjątkową ucztę duchową, pełną prostoty w przekazie, a Siostrze Katarzynie Sowie i pani Edycie Świstak za serce i ofiarną pracę z młodzieżą. Dyrektorowi szkoły Dariuszowi Łuczakowi pogratulowała godnej postawy młodzieży i grona pedagogicznego, przekazującego najwyższe wartości.


Eutrapelia w GrębowieDrugi etap XVIII edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA”, czyli przeglądy w szkołach, rozpoczął 8 grudnia 2014r. Zespół Szkół w Grębowie programem słowno - wokalnym pt. „Święty Jan Paweł II - Apostoł Pokoju”. Ksiądz Adam Kamiński - opiekun grupy wprowadził wszystkich przybyłych na spotkanie w klimat przygotowanego programu. Młodzież, wspominając osobę Świętego naszych czasów w kilku sentencjach przytoczyła najważniejsze przesłania, które wielokrotnie były kierowane do ludzi na całym świecie. Święty Jan Paweł II uczył o miłości Boga i człowieka, jak zwyciężać zło dobrem, jak kochać nieprzyjaciół i modlić się za swoich prześladowców. Wielokrotnie podkreślał, że człowiek powołany jest do zwycięstwa nad sobą i do służby Bogu i bliźniemu. Wspominając osobę Świętego młodzież nie zapomniała również o tym, jak Jan Paweł II dawał przykład pokory, znoszenia cierpienia, a nade wszystko umiejętności przebaczania. Przemierzając cały świat uczył, jak naśladować Chrystusa i kroczyć Jego drogami. Jezus, będąc w centrum życia, napełnia nas swoim pokojem i wlewa w nasze serca Zdroje Miłosierdzia.
W każdym zakątku Ziemi Papież głosił Orędzie Pokoju, a teraz wyprasza dla całego świata łaskę pokoju przed obliczem Boga. Wspomnienia modlitewne Apostoła Pokoju uzupełnił śpiew scholi pod kierunkiem pana Piotra Jajko. Kapituła w osobach dr Ewa Sęk, Ks. dr Bogdan Krempa, Alicja Szewczyk pogratulowała i podziękowała młodzieży oraz Księdzu Adamowi za włączenie się w nurt festiwalowych prezentacji.


logo opokaWszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Katolicki Dom Kultury Arka