Finał XIX edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”, przebiegający pod hasłem „Trwajmy mocni w wierze”, odbył się 14 czerwca w Stalowej Woli. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana, pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp. Krzysztofa Nitkiewicza, z udziałem licznie przybyłych kapłanów z Diecezji Sandomierskiej. Proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej, ks. dziekan Krzysztof Kida, powitał głównego Patrona Festiwalu i młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, która przybyła z dyrektorami i opiekunami. Delegacje z 44 szkół wraz z 31 Pocztami Sztandarowymi przyjechały z trzech województw należących terytorialnie do Diecezji Sandomierskiej. W homilii Pasterz Diecezji wspomniał męczennika ks. bp. Michała Kozala, który część swego życia spędził w obozie koncentracyjnym w Dachau. Wystawiony na próbę, praktykował on miłość do każdego, zarówno przyjaciela, jak i wroga. Czynił to w myśl nauki Pana Jezusa, że mamy miłować naszych nieprzyjaciół. Te słowa potwierdził także Tertulian w stwierdzeniu, że „Wszyscy kochają przyjaciół, a tylko chrześcijanie potrafią kochać nieprzyjaciół”. Przykład idzie od samego Boga, który wybacza każdemu grzesznikowi. Kiedy mówimy o kulturze chrześcijańskiej, to mamy na myśli postawy i czyny, które zawsze promieniują miłością do drugiego człowieka. Miłość trzeba ukształtować. Proces ten Ks. Biskup porównał do lepienia z gliny. Wobec człowieka, który czyni zło, trzeba zastosować taktykę „zmiażdżenia” go miłosierdziem, które chociaż czasem może być odczytywane jako słabość, naiwność, to płynie ono z mocy miłości. Pasterz Diecezji podkreślił, że takiej miłości musimy się uczyć i tworzyć ją wokół nas, stworzyć koalicję serc i działać. Na zakończenie Ksiądz Biskup życzył młodzieży miłości, którą można zmieniać świat. Podziękował wszystkim, którzy przygotowali oprawę liturgiczną, w którą aktywnie włączyło się LO nr III im. Wł. Broniewskiego z Ostrowca Świętokrzyskiego, ZS nr 2 w Stalowej Woli, ZS w Grębowie, ZS Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu, ZS Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu, ZSO Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, ZS nr 1 w Nowej Dębie. Oprawę wokalną zapewnili uczniowie z Katolickiego Gimnazjum i LO oraz CEZ ze Stalowej Woli. Dary ponieśli uczniowie z Gimnazjum im. Orląt i LO w Rudniku nad Sanem, para dziecięca z „Racławic”.
Następnie wszystkie delegacje przemieściły się do Miejskiego Domu Kultury, na scenie którego zaprezentowano program artystyczny pt. „Polonia Semper Fidelis”. Rozpoczął się on tańcem „Duch Święty wieje, kędy chce” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, po którym dyrektor Festiwalu dr Ewa Sęk, powitała wszystkich zgromadzonych na czele z Ks. Biskupem Krzysztofem Nitkiewiczem, władze parlamentarne i samorządowe, przedstawicieli Patronów, młodzież z wychowawcami. Następnie zaprosiła na scenę Księdza Biskupa, który dokonał ceremonii wręczania nagród w asyście Posła na Sejm RP Pana Rafała Webera, Pani Bożeny Obary, reprezentującej Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Starosty Stalowolskiego Janusza Zarzecznego. Wszyscy uczestnicy z 32 szkół, biorących czynny udział w tej edycji, otrzymali Laury i znak pierwszych chrześcijan ICHTYS - RYBA, ulepiony z gliny, przygotowany w pracowni ceramicznej, działającej w Katolickim Domu Kultury „ARKA” w Racławicach. Wręczono ich podczas Finału ponad 1000 sztuk. Nagrody książkowe dla szkół ufundowali Kuratorzy Oświaty z województwa świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego.
Na scenie Miejskiego Domu Kultury zaprezentowały się kolejno: Chór i soliści „Dzikowianie” z ZS nr 2 w Tarnobrzegu, grupa dziewcząt z Zespołu „Racławice” w inscenizacji „Źródło”, uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Opatowie z programem patriotyczno - religijnym, w którym ukazali dzieje naszej Ojczyzny splecionej z Misterium Męki Pańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń, mających wpływ na losy Polski. W nawiązaniu do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, dzieci i młodzież z ZPiT „Racławice” zatańczyły inscenizację „Na Krakowskim Rynku”. Patron medialny TVK „Stella” towarzyszył Kapitule na szlaku Eutrapelii i przygotował filmową relację ze wszystkich spotkań w szkołach. Została ona zaprezentowana w kronice filmowej w trzech odsłonach.
Serdeczne podziękowania składamy dyrektorowi i pracownikom Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, dzięki życzliwości których podczas gali finałowej 1000 uczestników mogło gościć w salach tego pięknego ośrodka. Dziękujemy również współfinansującej Festiwal i jego finałowe spotkanie Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu, Starostwu Powiatu Stalowowolskiego, Starostwu Powiatu Niżańskiego, Gminie Stalowa Wola wraz z Prezydentem Panem Lucjuszem Nadbereżnym, Wicemarszałkowi Województwa Podkarpackiego Panu Bogdanowi Romaniukowi, Wojewódzkiemu Domowi Kultury w Rzeszowie, Ośrodkowi Szkolenia Kierowców MOTOS w Stalowej Woli, Telewizji Kablowej STELLA z Panem Prezesem Zdzisławem Gawęckim oraz wszystkim Patronom i Przyjaciołom zaangażowanym w pomoc Festiwalowi.